fbpx

Nastrojowe oświetlenie ścian, długie korytarze białych drewnianych bali. Przemierzam labirynt przestrzeni solnych wnętrz imponujących swą wysokością i rozmiarem. Tak oto wchodzę w świat Wieliczki. Odkrywam na nowo dorobek wpisany na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doceniam to, jak Kopalnia Soli w Wieliczce się rozwija dla swoich eventowych gości i co nowego można tu odnaleźć. Jakie wydarzenia miały tam swoje realizacje? Co pamięta Wieliczka i czego nie zapomni jej kadra – nigdy? A może i Ty przyjedziesz na wizję lokalną z klientem, by zorganizować tam najbliższy jubileusz, event, konferencję?

Głębokość wnętrza Kopalni Soli w Wieliczce jest tak duża, że zmieściłaby w środku Wieżę Eiffla, dwie Piramidy Cheopsa czy pięć Oper w Sydney. Polskie królestwo soli jest starsze od Krzywej Wieży w Pizie, Machu Picchu i Tadź Mahal. Wieliczka to 2 391 komór połączonych przez 245 km korytarzy wydrążonych na 9 poziomach. Udostępniony obszar do zwiedzania to zaledwie 2% całej kopalni, ale ileż eventów można tu zrobić! Niemniej, zanim zdecydujemy się na daną lokalizację musimy odpowiedzieć na milion pytań, które kieruje do nas klient i podwykonawcy. W czasach COVID-19 jest ich o wiele więcej niż przed wybuchem epidemii. Zacznijmy jednak od początku. Ruszamy na wizję lokalną.

Bezpieczeństwo 

Kluczowa kwestia, o którą pytają klienci. Bezpieczeństwo gości jest priorytetem dla zespołu pracującego w Kopani Soli w Wieliczce. Są świadomi zagrożeń i pamiętają o bezpieczeństwie sanitarnym. Na terenie kopalni jest obowiązek zakrywania nosa i ust. Przed wejściem do strefy mierzona jest temperatura na bramie wejściowej od strony Szybu Daniłowicza. Na terenie obiektu wprowadzone zostały specjalne procedury zachowania czystości m.in. częste dezynfekowanie klamek, poręczy, parapetów, ławek i innych miejsc oraz urządzeń, z którymi mają kontakt goście i pracownicy.

W godzinach otwarcia kopalni, dyżur na nadszybiu Szybu Daniłowicza pełni profesjonalny ratownik medyczny, a specjalnie powołany pełnomocnik ds. bezpieczeństwa sanitarnego dba o to, by jak najlepiej przygotować Wieliczkę do funkcjonowania w nowej i ciągle zmieniającej się rzeczywistości. Zespół Kopalni Soli robi oczywiście wiele więcej, o czym kilka słów w dalszej części, a już teraz możecie zobaczyć, co robią gospodarze, by Kopalnia była bezpieczna:

Dla ilu osób

Zacznijmy od tego, że w Kopalni Soli „Wieliczka” obowiązuje zasada dostosowania liczby uczestników imprez i wydarzeń do obowiązujących przepisów, a układ przestrzenny spotkania zaplanowany jest w sposób uwzględniający wymogi bezpieczeństwa sanitarnego. Bo przede wszystkim ma być bezpiecznie!

Każda z osób zjeżdżających bezpośrednio na event lub zwiedzająca kopalnię ma mierzoną temperaturę i jest to obowiązek, który musimy wypełnić. Co więcej, przed wejściem do komory, w której odbywa się wydarzenie, każdy z uczestników musi zdezynfekować ręce, podobny wymóg dotyczy pracowników obsługi. Ale to nie wszystko. Po więcej informacji odsyłam Was do strony: Jak dbamy o Twoje bezpieczeństwo? Przejdźmy dalej. Którą komorę wybrać? Ruszamy w dół 😊

Gdzie robić eventy?

Zwiedzam po kolei Kaplicę św. Kingi, a dalej komory: Michałowice, Drozdowice III i IV, Gwarków oraz Haluszki I i II. Mijam urokliwe podziemne jeziorka z wodą solankową oraz podziwiam ich brzegi pokryte skorupką skrystalizowanych kryształków soli niczym świeżo przysypany śnieg. Mijamy komorę Warszawa, która obecnie jest w remoncie. Będzie gotowa na najbliższego Sylwestra, który jest jedną z dorocznych tradycji Kopalni. Jakie przestrzenie są obecnie do dyspozycji w Kopalni Soli „Wieliczka”?

101 m pod ziemiąKaplica Świętej Kingi: dla 400 osób w ustawieniu teatralnym – 465 m² powierzchni użytkowej. Sanktuarium i enklawa przybywających tu pielgrzymek. Te ściany są świadkami wielu ceremonii zaślubin. Ostatnia z nich  była wyrazem miłości dwojga z narodowości polsko-niemieckiej. Ważne dla event managera: W wyposażeniu m.in. organy, nagłośnienie (w tym mikrofony przewodowe i bezprzewodowe), ale też efektowne oświetlenie (płatne dodatkowo). Jedziemy dalej…

 

110 m pod ziemiąKomora Michałowice dla nawet 100 gości (bankiet stojący). Ważne dla event managera: możliwe wykorzystanie oświetlenia efektowego, szatnie i toalety znajdują się w pobliżu. Na tym poziomie – 110 m pod ziemią – znajdują się jeszcze dwie komory – Drozdowice III i IV.

Komora Drozdowice III to 312 m² powierzchni użytkowej, które pomieści nawet 150 osób (bankiet stojący) lub 120 osób (bankiet zasiadany). Ważne dla event managera: w pobliży szatnia i toalety, bezprzewodowy dostęp do Internetu. Dodatkowo płatne wyposażenie: zestaw nagłośnieniowy, oświetlenie sceniczne i efektowe, projektor multimedialny, ekran (4×3 m lub 3×2 m).

 

Komora Drozdowice IV – 225 m² przestrzeni użytkowej dla maksymalnie 120 osób (układ konferencyjny). Ważne dla event managera: wyposażenie dostępne w cenie wynajmu: projektor multimedialny, zmotoryzowany ekran (4×3 m), wbudowane oświetlenie, zestaw nagłośnieniowy, bezprzewodowy dostęp do Internetu, zaplecze gastronomiczne, drink bar.

Jeszcze 25 metrów w dół i trafiamy do komory Gwarków, Jana Haluszki I i Jana Haluszki II oraz Kaplicy Św. Jana. I tak 135 m pod ziemią jest do dyspozycji:

Komora Gwarków – 113 m² przestrzeni użytkowej dla maksymalnie 40 osób idealna na biesiady, integracje czy degustacje. Ważne dla event managera: wyposażenie dostępne w cenie wynajmu: zestaw nagłośnieniowy. Oryginalny wystrój skomponowany z koła czerpakowego wraz z systemem drewnianych rynien odwadniających podkreśla swój unikatowy górniczy charakter.

 

Komora Jana Haluszki I dla max. 200 gości w ustawieniu teatralnym. Ważne dla event managera: wyposażenie dostępne w cenie wynajmu to m.in. scena (7,7 x 3,2 m), wbudowane oświetlenie sceniczne i oświetlenie RGB, bezprzewodowy dostęp do Internetu, mównica, zaplecze gastronomiczne.

 

Komora Jana Haluszki II to miejsce na potrzeby kameralnych spotkań do 40 uczestników. Ważne dla event managera: Wyposażenie dostępne w cenie wynajmu to m.in. projektor multimedialny, zmotoryzowany ekran (2 x 1,5 m), zbudowane oświetlenie efektowe, zestaw nagłośnieniowy, zaplecze gastronomiczne.

 

 

Kaplica Św. Jana – to przestrzeń przeznaczona na kameralne uroczystości – do 40 osób w układzie teatralnym. W cenie wynajmu dostępne nagłośnienie (w tym mikrofony przewodowe i bezprzewodowe).

Więcej informacji o organizowanych w Kopalni Soli „Wieliczka” imprezach znajdziecie tutaj. Pełna oferta dostępna jest w Katalogu Kopalni Soli Wieliczka.

Pora coś zjeść

Degustacja menu na wizji lokalnej to podstawa każdego wydarzenia eventowego. Przepyszna wielicka kuchnia zachwyca różnorodnością smaków w Podziemnej Karczmie Górniczej (Komora Witolda Budryka). Na degustacji mieliśmy okazję spróbować dań kuchni regionalnej z domieszką nowoczesności i kuchni fusion (polecam polędwicę marynowaną w wielickiej soli, kaczkę na pierzynce z puree dyniowo-batatowego, przepyszny mus owocowy i torcik makowy z płatkami migdałów). Tu nasze podniebienie jest rozpieszczane z dwunastu wspaniałych smaków.

Znajdziecie tu NIEZAPOMNIANY SMAK przystawek (polędwica wołowa suszona w wielickiej soli z rucolą, kaparami i wiśniami marynowanymi w porto, mini bułeczki, masło i mus z wędzonego pstrąga podany na grillowanej chałce z marynowaną gruszką i śliwką w occie), dań głównych (filet z kaczki z musem agrestowo-imbirowym, podany z purée dyniowo-batatowym i świeżymi warzywami oraz cukinia faszerowana grillowanymi warzywami i kuskusem z sosem z pieczonej żółtej papryki), deserów (torcik czekoladowo-herbaciany z musem owocowym lub torcik makowy z kremem z białej czekolady i mascarpone)  i nalewek, które dla Waszych gości mogą być podawane jako aperitif przed rozpoczęciem imprezy lub po deserze w formie digestif. Polecam Wam szczególnie nalewkę malinową z nutą lawendy i nalewkę z suski sechlońskiej.

Wieliczka w czasach pandemii

W czasach pandemii turystów jest tu mniej. Kopalnia miała też swoją przymusową przerwę w funkcjonowaniu, ale otworzyła się na gości 8 czerwca. Czas epidemii wykorzystali na wdrożenie procedur bezpieczeństwa i zmianę organizacji ruchu, a nawet funkcjonowania całej firmy. Dziś echo zwiedzających wycieczek już nie nachodzi na siebie równocześnie, choć przemierzając Trasę Turystyczną spotykamy nadal grupki zagranicznych turystów. Jest bezpiecznie. Jest cicho. Jest przyjemnie.

Eventy inne niż zawsze

Wieliczka jest i była gotowa na eksperymenty. Nocne zwiedzanie z przewodnikami po korytarzach solnych, personalizowane wycieczki dla firm składających się z polskich i zagranicznych gości, mecze rozgrywane na podziemnych boiskach piłkarskich (małopolscy policjanci vs. angielscy dyplomaci, 2004), ring bokserski (pierwsza na świecie podziemna gala MMA 2019, Misteria Paschalia 2019, Tour de Pologne (gala finałowa do 2016, a miasteczko startowe w latach 2017-2019), taneczny parkiet dla zawodowych tancerzy (Mistrzostwa Polski Zawodowych Par Tanecznych). Sama pamiętam jak w 2014 roku zrobiłam tu Halloween dla gości konferencji z branży telekomunikacyjnej.

Komora Staszica pamięta też skok na bungee z wysokości 36 metrów, który wykonał Bogdan Kopka – założyciel centrum sportów ekstremalnych. W Kopalni Soli „Wieliczka” sam Mateusz Kusznierewicz pływał na desce windsurfingowej na jednym z jeziorek solankowych usytuowanym 104 metry pod ziemią i głębokim na 9 metrów. W komorze Staszica – najwyższej na Trasie Turystycznej – w maju 2000 roku odbyto podziemny lot balonem, który to fakt pojawił się w Księdze Rekordów Guinnessa. Balon miał średnicę 14 metrów, wysokość 18 metrów, a pilot uniósł go na wysokość 213 cm i utrzymywał go tam przez 4 minuty.

Niektóre z komór, jak na przykład Komora Margielnik, znane są z filmowych produkcji takich jak „Seksmisja”. Komora nie jest jednak udostępniona dla zwiedzających, bowiem trwają prace konserwatorskie, aby dojść do niej bezpiecznie poprzez zabezpieczone wyrobiska. Tu znajduje się wiele takich miejsc, które mogą zostać dostosowane pod wydarzenia.

Tężnia solankowa

Między szybami Św. Kingi i Daniłowicza rozpościera się przepiękny park z Tężnią Solankową przypominającą niewielki warowny zamek. Tu nie brakuje chętnych do korzystania z dobrodziejstw solnego areozolu. Spływająca po gałązkach tarniny solanka działa kojąco na układ oddechowy przynosi relaks i odprężenie.

Uzdrowisko

To nie koniec prozdrowotnych atrakcji, bo w Wieliczce znajdziemy też uzdrowisko. Dobroczynny dla zdrowia mikroklimat solnych komór wykorzystywany jest w lecznictwie uzdrowiskowym już od XIX wieku.  Udostępniono tu cztery komory do programów profilaktyki zdrowotnej. W piątki w komorze Stajnia Gór Wschodnich, na głębokości 135 m można spędzić noc, która sprzyja regeneracji.  Zdrowy sen w mikroklimacie pozbawionym alergenów i zanieczyszczeń, za to bogatym w mikroelementy przynosi ulgę alergikom i podnosi odporność organizmu.

 

Jestem zauroczona pięknem kopalni i rzeźbami z soli w podziemnych kaplicach i licznych ekspozycjach. Z tym miejscem wiążą mnie same dobre wspomnienia, ludzie są gościnni, a „Szczęść Boże” wybrzmiewa tak dźwięcznie i daje nadzieję na lepsze jutro. I choć scenografia musi zjeżdżać  windą towarową na 135 metrów każdy event manager powinien choć raz „zrobić event” w Wieliczce. To egzamin i dowód na wspieranie tego, co jest w Polsce wyjątkowe.

Aga

Ps. Nocleg jest możliwy na terenie Kopalni Soli „Wieliczka” i szczerze go polecam wszystkim turystom, którzy pragną tu spędzić czas. Hotel Grand Sal**** położony jest na terenie zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” wśród urokliwych alejek Parku św. Kingi. Ma naprawdę świetną kuchnię. Goście mają stąd zaledwie kilka kroków od Szybu Daniłowicza skąd rozpoczyna się niezwykła podróż w głąb Ziemi, która zachwyca podziemnymi krajobrazami.

Ps2. Kopalnia Soli „Wieliczka” znajduje się 10 km na południowy wschód od centrum Krakowa, w pobliżu zjazdu z autostrady A4 przy węźle Kraków Wieliczka. Dojazd z Warszawy zajmuje max. 4 godziny (w zależności od tego, czy wybierzemy pociąg czy samochód), z Wrocławia ok. 3-4 godzin, z Poznania dojedziemy w 5-6 godzin.

#kopalniasoliwieliczka  #wieliczkasaltmine

JOIN THE DISCUSSION