fbpx

Wirus COVID-19 w ostatnim roku pokrzyżował każdemu z nas plany. Był on typowym „Czarnym Łabędziem”, na którego nie byliśmy przygotowani. Wszyscy musieliśmy poprzestawiać swoje życie, by dostosować się do realiów pandemii. Ta cała zmiana wymusiła na nas konieczność stworzenia nowych rozwiązań i porzucenia dawnych schematów. Dla bezpieczeństwa wszelkie możliwe kontakty przenieśliśmy do świata wirtualnego. Tak samo odpowiedzialnie postąpili lekarze i inni przedstawiciele ochrony zdrowia, dając przykład, że można stworzyć pełnoprawną konferencję naukową na wirtualnej platformie Avatarland.eu. Sprawdźmy jak przebiegła ich wirtualna konferencja.

Dnia 4 grudnia odbył się II Zjazd Sekcji Kardiochirurgii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego organizowanego przez Agencję WhyNotTravel. Był on swoistym, pierwszym tego typu eventem medycznym w Polsce, a odbył się na wirtualnej platformie Avatarland. Zapewne większość z was nie korzystała i nie słyszała o tej platformie.

Jej głównym celem jest przenoszenie wydarzeń, konferencji, targów do świata wirtualnego. Każdy uczestnik ma możliwość na wcielenia się w postać awatara, którą może kontrolować, wykonywać gesty, poruszać się po centrum targowo-konferencyjnym. Dodatkowo platforma umożliwia na komunikację głosową pomiędzy postaciami. Oprawa ta zdecydowanie przewyższa wideo-konferencję, pozwala uczestnikom zdecydowanie łatwiej wczuć się w klimat wydarzenia.


II ZJAZD Sekcji Kardiochirurgii – AFTERMOVIE from AVATARLAND on Vimeo.

 

Kilka faktów o wirtualnej konferencji i zjeździe Kardiochirurgów

Ponad 250 lekarzy i studentów z całej Polski wypełniło wirtualne audytorium, wynajęte przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, łącząc zawiłe wątki wiedzy, specjalistów z Kardiologii i Kardiochirurgii. Liczba ta dla części z nas może być niewielka, ale pamiętajmy, że wydarzenie dotyczyło dwóch z 77 wąskich specjalizacji lekarskich.

11 godzin prelekcji…

Na grono lekarzy i studentów z całej Polski czekało 11 godzin prelekcji, dostarczających aktualną wiedzę z dziedziny kardiologii i kardiochirurgii. Całość podzielona na 5 bloków tematycznych, w których możemy wyróżnić aspekty wiedzy w następujących kategoriach:

  • Perspektyw leczenia migotania przedsionków (leczenie i zabiegi hybrydowe, ablacja)
  • Problemy i wyzwania kardiochirurgii i kardiologii w dobie pandemii COVID-19
  • Nowe technologie dostępne w kardiochirurgii i kardiologii interwencyjnej (zastawki)
  • Strategie leczenia choroby wieńcowej
  • Nowoczesne leczenie aorty z wykorzystaniem zastawki aortalnej.

Skondensowaną wiedzę i doświadczenie przekazywali wybitni eksperci, wcielając się w rolę prelegentów wydarzenia. Nie zabrakło też miejsca na dyskusję i szukanie najlepszych rozwiązań dla pacjentów, poprawę komunikacji w społeczności lekarskiej oraz poszukiwania najlepszych kierunków rozwoju dla Kardiologii i Kardiochirurgii.

 

Co sądzą eksperci o wirtualnej konferencji?

Wartości płynące z tej formy zjazdu można pokazać, cytując Przewodniczącego Sekcji Kardiochirurgii PTK:

prof. dr hab. n. med. Piotr Suwalski – specjalista kardiochirurgii, specjalista transplantologii klinicznej Kierownik Kliniki Kardiochirurgii, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA

Na tradycyjne konferencje zwykle przyjeżdżali w miarę dostępni lekarze oraz niewielkie przedstawicielstwa firm współpracujących. Ktoś przecież musi zostać w szpitalu czy innej placówce – mówi prof. dr hab. med. Piotr Suwalski z Kliniki Kardiochirurgii CSK MSWiA w Warszawie – Wirtualna formuła konferencji pozwoliła natomiast zarejestrować praktycznie wszystkich, a każdy z uczestników mógł skorzystać w wiedzy prezentowanej w wybranym bloku tematycznym, związanym z zagadnieniami, jakie go interesują.

Ponadto wybrana forma konferencji tj. wydarzenie on-line z avatarami na Avatarlandzie, dała uczestnikom zarówno możliwość interakcji między sobą, ale także zadanie pytania czy zabrania głosu w trakcie dyskusji na sali konferencyjnej. Jednocześnie wirtualna forma spotkania nie wymaga od uczestników takich nakładów finansowych jak w przypadku stacjonarnych konferencji, które związane są z opłatami za dojazd oraz zakwaterowanie.

To co ważne dla naszych partnerów businesowych, w strefie dla sponsorów powstały stoiska firmowe, na których przebywali ich przedstawiciele i mieli nieograniczony kontakt z innymi uczestnikami.  Zakończenie konferencji, na które złożyły się Beach Party oraz wirtualny pokaz fajerwerków, spotkało się ze znakomitą frekwencją i bardzo pozytywnym odzewem od uczestników. Myślę, że pokazało to jak bardzo ludzie tęsknią za tak zwaną „normalnością” i cieszę się, że mogliśmy dać uczestnikom przynajmniej tego namiastkę.

 

Pamiętajmy, że zjazd to nie tylko konferencja

Warto podkreślić, że na II Zjazd Sekcji Kardiochirurgii PTK nie składała się tylko z prelekcji. W przestrzeni wirtualnej stworzono 2 dwie sale audytoryjne, strefę wystawienniczą EXPO, dodatkowo udostępniono prywatne przestrzenie dla spotkań biznesowych oraz uczestników konferencji. W targach towarzyszących wydarzeniu wzięło udział blisko 30. wystawców prezentujących swoje usługi i produkty.

Odwiedzać ich mogli uczestnicy wydarzenia. A na sam koniec goście mieli okazję przenieść się na wirtualną plażę z plenerową sceną festiwalową, gdzie odbył się koncert grupy Rekord!. Zaznaczmy też, że wydarzenie było zgodne z Kodeksem Przejrzystości Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz spełniało wymogi etyczne POLMED. Dodatkowo uczestnicy konferencji otrzymali punkty edukacyjne przyznane przez Okręgową Izbę Lekarską.

Debiut Konferencji – udany!

Cieszy fakt przeniesienia wydarzenia naukowego na wirtualną platformę. Miejmy nadzieję, że ten debiut Sekcji Kardiochirurgii PTK pokazał innym środowiskom naukowym i kulturalnym, że jest to możliwe i spełnia swoją rolę. A osobiście możemy sobie życzyć więcej takich inicjatyw w różnych środowiskach.

Wszyscy czekamy na zakończenie się epidemii, ale dopóki to się nie stanie warto skorzystać z tego rodzaju rozwiązań. Jest to też świetna opcja do wykorzystania w środowiskach specjalistycznych na stałe. Pozwoli na zaoszczędzenie czasu, funduszy, a dodatkowo zmniejszy nasz ślad węglowy. Pozdrawiam Was serdecznie i bądźmy dobrej myśli, że 2021 Rok pozwoli nam wrócić do normalnych eventów na żywo! Wasza

Aga – Eventowa Blogerka

Ps. A tym co dawno nie byli polecam ostatnie wpisy: Podsumowanie 2020 r. oraz Marketing Online w czasach Covida i jego 10 sekretów.

JOIN THE DISCUSSION