fbpx

CSR w stylu Fashion – Marzec 2013

Jest rok 2013. Wielcy Projektanci gromadzą się w Hotelu Magellan w Bronisławowie. Zostają zatrudnieni przez największe Domy Mody i najznakomitszych Stylistów Świata w celu wprowadzenia „powiewu świeżości” w znane od lat style mody… W Sali już rozłożony czerwony dywan, a blask reflektorów delikatnie komponuje się z otoczeniem i już usadowioną publicznością. Atmosfera Prêt-à-Porter wisi w powietrzu …. W teorii za chwilę odbędzie się zabawa dla przyszłych stylistów imprezy CSR w stylu Fashion. W praktyce będzie to wyzwanie, próba porozumienia świata dorosłych z korporacji ze światem dzieci z Domów Dziecka i ich wspólny wynik, wspólny mianownik – aby razem spotkać się na wybiegu i zaprezentować siebie…

Little girl in masquerade

Gracze i ich zadania – z lotu ptaka na projekt Fashion show…

W trakcie przygotowań zostały zaprojektowane tematyczne wątki przygotowanie specjalnie do strojów wedle ich kategorii. Każdy z Domów Mody ma zaskoczyć nową kolekcją w kategorii, którą wylosowali. Kategorie najrozmaitsze: najświeższe trendów w modzie bajkowej, mundurowej, kuchennej, wiosennej czy kosmicznej. W praktyce podczas burzy mózgu urodziło się nam kilkanaście kategorii. W tym właśnie miejscu rozpoczyna się podróż po wspólnej zabawie, po elementach kreacji, po zadaniach nie-za-łatwych, gdzie ograniczeniem jest tylko ludzka wyobraźnia. Blisko 160 osób w tym dzieci i dorosłych, szykuje w atmosferze tajemniczości największy w historii świata wspólny pokaz mody, przygotowując w tajemnicy stroje dla modelek i modeli, oraz opracowując choreografię czy scenografię. Każdy zespół w przygotowanych salkach trafia na moment, w którym realizuje swój niepowtarzalny pomysł, zaprezentuje siebie, kolegę czy przyjaciela i sprawi, aby było wyjątkowo. W praktyce to moda na wesoło, stąd z niecierpliwością oczekujemy pierwszych kreacji… Zatem podglądam salki…

Przez dziurkę od klucza…

Widzę dwumetrową szarą mysz palącą papierosa przed hotelem. Chwilę później gdzieś w hotelowym korytarzu mija mnie wypchany gruby miś ciągnący jakieś maleństwo z bandażem na głowie do łazienki. Pewnie to „modele” z ekipy Zwierzęcej i Szpitalnej…. Gdzieś dalej biegnie mała Kasia z wielką jak i ona białą łyżką tekturową pod pachą. Białe wdzianko, wielki wysoki kapelusz, bezprzecznie zwiastuje stój kucharki. Zorro biegnie za Meksykaninem strzelając z prowizorycznej pałki symbolizującej broń, tak to Moda z różnych Stron Świata… Szaleństwo… W głowie zaświtał mi przez chwilę scenariusz niczym z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”…  Będzie wesoło myślę sobie…

W końcu długo wyczekiwana premiera!

Entuzjazm, witalność, śmiech, wśród nich niedoświadczony umysł dziecięcy, kontra dorosłe przeciwieństwo. Wszędzie uśmiechnięte twarze i oczy w kształcie rogalików. Podekscytowanie utrzymuje się na poziomie głów zasiadających po dwóch stronach wybiegu na podłodze. Po środku tylko czerwony dywan. Po bokach blask reflektorów. W tle muzyka nietuzinkowego naszego DJ’a która ma swój set do zaproponowania wedle uzgodnień. IIIIIIIIIIIIII ………….. START!

Wchodzą na scenę pierwsi Artyści. W uszach dźwięk Smurfów i ich dobranocki. Wchodzą maluchy w bajkowych osłonach znanych z dzieciństwa postaci. Widownia pieje i z trudem ukrywa wzruszenie. Tuż później Kosmici z Mody Nie z Tego Świata, w akompaniamencie Star Wars i ich bolid zrobiony z bramki od piłki nożnej ubrany w lampki od choinki. Potem scenka z Kiepskim, piwem i repertuarem filmowym od pseudo „Mam Talent” po  scenki z Horroru: Upiorów – krwiopijców. Wyobraźnio gdzie masz swe granice? Z każdą minutą „Fashion – Show” nabierają rozmachu w działaniu i swych możliwościach. Spektrum tematów i ich odbiorców zaskakuje, zadziwia, porywa entuzjazmem. Euforią braw i okrzyków. Bo taki jest ten event.

CSR Fashion Show

Gdy ktoś niespodziewanie pokonuje nieśmiałość

Na scenie pojawia się Jaś. Ten wita publiczność, zaś ta odpowiada brawami. Głos jakby się początkowo łamie, zaś brawa pomagają nabrać pewności. Czy da radę dalej? Chwilę później jeden z dorosłych z publiczności odsłania przed nim kartki z tekstem. Taki ręcznej obsługi prompter – podpowiada, kto po kim wychodzi na wybieg i jak zapowiedzieć kolejną gwiazdę…

– Przed Państwem Piękna Pielęgniarka…. Asystentka Dentysty. Skutecznie robi zastrzyki nawet najbardziej niepokornym pacjentom – roznosi się głos Jasia.

Ma gdzieś około 9 lat. W opinii Pedagogów z Domu Dziecka z Piotrkowa, to jedno z najbardziej nieśmiałych dzieci w blisko 30-to osobowym ośrodku. Jaś ma problem z wyrażaniem myśli, no i co za tym idzie z wyrażaniem siebie. Dziś trzyma mikrofon i w sposób lekki i żartobliwy nawiązuje do postaci które przed nim paradują po wybiegu.

– A teraz Strażak Sam. Czy Sam? Nie… z Sikawką! Kochani, powitajmy go brawami! – Ciągnie Jaś. Rozkręca publiczność do czerwoności… brawa, okrzyki, gwizdy zachwytu – jest bezkonkurencyjny!

Chwilę później podchodzi do mnie jeden z opiekunów grupy.

– Pani Agnieszko… Ten występ grupy Mody Mundurowej poprowadził nasz podopieczny Jaś… Nie rozumiem, jak to zrobiliście?! Jak udało się Wam go odczarować ? To jedno z najbardziej wstydliwych dzieci w naszej gromadce… – ciągnie zaskoczony jeden z pedagogów Domu Dziecka z Łodzi. Odpowiedziałam uśmiechem. Bo cokolwiek tu nie powiedzieć – nie znam odpowiedzi na takie pytania. Może sam wyjazd, może atmosfera, a może ludzie którzy do niego dotarli przez kuluary świata twórczości do wnętrza serca tego dziecka. Gdzieś na dnie oka zrodziło się wzruszenie.

Fashion little girl

To Ludzie…

To ludzie – Ci mali i duzi są jej bohaterami. Tu każdy dziś jest wyjątkowy. I chodź wieczorem dwa autokary zabiorą Sieroty do trzech Domów Dziecka – to My Dorośli będziemy mieli w sercu to coś – Że tu działo się coś niezwykłego… coś co być może zaowocuje gdzieś w dalszych wyborach dziecięcych marzeń. Były emocje, były wyzwania, była cudowna atmosfera z jednym wielkim przedstawieniem modowym w tle. Dziś stało się zabawą z towarzyszącym łamaniem standardów i konwencji.

Szczególne podziękowania za zaufanie dla: Domu Dziecka nr 5 z Łodzi, Domu Dziecka nr 7 w Łodzi oraz Domu Małego Dziecka z Piotrkowa Trybunalskiego.

Aga Ciesielska

 

Przeczytaj więcej o eventach CSR:

CSR – zjazd na linach z wysokości dla ratowania dzieci

JOIN THE DISCUSSION

Comments

  • CSR – zjazd na linach z wysokości dla ratowania dzieci 27 stycznia 2015 at 16:11

    […] CSR w stylu Fashion […]

    Reply