fbpx

 

Jednym z najbardziej spektakularnych świąt na świecie jest japońskie święto wiosny Hanami. Tu głównym bohaterem jest przepiękny, jasno różowy kwiat kwitnącej wiśni, który obsypuje tysiące parków Japonii. To jego podziwiają, przez zaledwie tydzień, dziesiątki tysięcy mieszkańców Japonii i turystów. Gałązka kwitnącej wiśni jest pełna symboliki. Przypomina m.in o ulotności i kruchości naszego życia. Jak Japończycy świętują Hanami? Czy myśleliście kiedyś o stworzeniu eventu właśnie w takiej tematyce? Jak on mógłby wyglądać?

Hanami, w dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle, co „oglądanie kwiatów”. Pierwszą oznaką zbliżającej się wiosny są kwitnące śliwy, które można zobaczyć już pod koniec lutego, zaś kilka tygodni później nastaje okres wiśni – sakury, które swym pięknem przyćmiewają wcześniejsze owoce. Kwiaty są obecne wszędzie, między innymi w parkach dużych miast. Stąd też Japonia nazywana jest Krajem Kwitnących Wiśni.

Zapraszam na spacer

Park w Tokyo. Każdy skwer trawy zajmuje rozłożony kocyk.  Na nich grupki zagadanych rozbawionych przyjaciół i ich rodzin. Tak świętują Hanami. Coś tam piją z plastikowych siatek, coś jedzą z szeleszczących torebeczek. Radosny piknik pod kwitnącymi wiśniami jest zachwycającym wydarzeniem. Zapach drzew unosi się w powietrzu, dzięki czemu atmosfera sprzyja spotkaniom towarzyskim. Całości obrazu towarzyszy melanż, gitara i śpiew. Niektórzy bawią się w gry zręcznościowe, a nawet konkursy karaoke. Gdzieś tam impreza przeobraża się w Techno-Hanami, a gdzieś indziej w Korpo-Hanami. Są tak różne typy spotkań, tak jak różni są jego uczestnicy.

„Różnych wydarzeń wspomnienia niesie zwiewne kwiat wiśni”
(Basho, 1695)

Gdzieniegdzie czerwone wiszące lampiony nadają jeszcze więcej piękności ukwieconym gałązkom wiśni, a zwłaszcza wieczorem. Japończycy powściągliwi w jakichkolwiek imprezach, celebrują hucznie święto wiosny. Widać, że cieszy ich atmosfera, chętnie robią sobie zdjęcia, spacerują po ukwieconych alejach miasta. Kochają moment przebudzenia aury. Każda sieć komórkowa zamiera na czas Hanami. Nikt do nikogo nie jest w stanie się dodzwonić – tak jak u nas w Polsce, punkt po wybiciu pierwszej minuty Nowego Roku.

Takie święto może być doskonałym tematem na event. Dla pewnej japońskiej firmy zrealizowaliśmy taki event w Bydgoszczy. Kilka wspomnień z tego właśnie wydarzenia chciałabym Wam pokazać.

 

Spróbujmy sobie to wyobrazić na evencie…

Poprzez dekoracje, odpowiednią scenografię przenosimy uczestników do Kraju Kwitnącej Wiśni.  Tu każdy wspólnie z nami, będzie mógł przeżyć Święto Hanami. Gałązka wiśni, symbol Hanami, będzie motywem przewodnim dla:

 • zaproszenia dla Gości
 • designu identyfikatora
 • książeczki programowej
 • brandingu spotkania
 • prezentu dla uczestników (np. ręczniki z haftem Kwiatków Wiśni)

Kuluarowe atrakcje Hanami

Impreza w tematyce japońskiej jest pełna kolorów, pokazów sztuki japońskiej oraz doskonałego sushi. W czasie eventu Hanami, zaangażowana, ucharakteryzowana i przebrana jest grupa animatorów, a samurajowie przedstawią różne style walk wschodnich. Podczas powitania Państwa Goście zostaną poczęstowani kieliszkiem sake, śliwkowego wina Umeshu oraz ciasteczkiem z wróżbą. Chcemy pokazać naszym gościom święto Hanami pod kątem japońskich zabaw, czyli:

KITSUKE: Pokaz zakładania kimona. W czasie zakładania kimona należy przestrzegać wielu zasad, sposób wiązania jest uzależniony od okazji, wieku danej osoby a nawet od pory roku. Pokaz profesjonalnego zakładania kimona pozostanie na dłużej w myślach naszych gości.

WYSTAWA DRZEWEK BONSAI: Wystawa jest przygotowana z różnego rodzaju i różnej wielkości drzewek bonsai. Drzewka prezentowane są na stołach przykrytych białymi obrusami.  Prezentując większą ilość eksponatów można pokazać ich piękno, różnorodność i bogactwo form.

POKAZ FORMOWANIA DRZEWEK:

Podczas pokazu prezentowane są techniki i narzędzia formowania drzewka. Ekspert wyjaśnia, jak można ukształtować dane drzewko, jakie narzędzia należy dobrać i jak pielęgnować drzewko, aby uzyskało daną formę.

KALIGRAFIA

Jest to świetna pamiątka z eventu i cieszy się zawsze ogromnym powodzeniem. Chętni mogą też sami spróbować pod okiem animatora coś napisać oraz poznać zasadę pisowni w sylabariuszu katakana.

 

POKAZ ORIGAMI

 to oczywiście nauka kreacji różnych figur i kształtów wykonanych z papieru, ale też ciekawa lekcja odczytywania diagramów i schematów ciekawych opowieści dotyczących Origami.

HANAFUDA  

pokaz gry w tradycyjną japońską grę karcianą – ulubioną grę japońskiej mafii jakuza.

Scenografia Hanami

A teraz spróbujmy pochodzić po wnętrzach Hanami zmaterializowanych w hotelu. W foyer pojawi się dużo zieleni, imitacje strumyków, czarujące mostki, czerwone lampiony. Goście przechadzając się po foyer będą mieli wrażenie, że spacerują uliczką parku japońskiego. Japońskie wydruki z kwitnącym kwieciem dodadzą głębi naszym przeobrażonym wnętrzom.

Dochodzimy do wejścia głównego do sali, gdzie odbędzie się bankiet i gala. Przy wejściu jest zbudowana brama Tori stylizowana na japońską, przy której siedzą wojownicy z gongami obwieszczając rozpoczęcie przedstawienia. Goście przekraczając próg sali bankietowej, zobaczą ogrom kwitnących drzew na wyświetlanych obrazach na ścianach, nastrojowej muzyce i oświetleniu. Sprawimy by przenieśli się do Wiśniowego Ogrodu pełnego drzew, zielonej trawy, śpiewów ptaków.

Scena zostanie obudowana wykładziną w dwóch kolorach brązowym i żółtym. Będzie to namiastka japońskiej maty i jednocześnie podest do prowadzenia wystąpień, występów artystycznych. Tło sceny to zmyślna dwustrefowa konstrukcja. Pierwszy plan do fasada japońskiego domu wraz z rozsuwanymi drzwiami wykonana z elementów drewnianych oraz błon papierowych. Fasada będzie samonośną stylizacją na scenie. Druga strefa to tło wnętrza domu na której zawiśnie obraz przedstawiający kwitnące wiśnie. Wielkość sceny przyjęliśmy wymiar 6 x 8 metra zaś wysokość 30 cm – 40 cm.  Dwoje przesuwnych drzwi w poprzeplataną krateczkę to ruchomy obraz każdej z części programu – bo tędy będą wchodzić nasi aktorzy.

To tu wkroczy konferansjer wystylizowany na samuraja i rozpocznie nasz wieczór i zapraszając gości do wspólnej zabawy. W kulminacyjnej części spotkania nastąpi wybuch z dwóch armat ogrom konfetti w kształcie różowych płatków kwiatu wiśni…Ludzie będą zachwyceni. Pośród głównych atrakcji Gali znajdą się:

 • pokazy tańców z wachlarzami,
 • teatr cieni,
 • taniec wojowników z mieczami,
 • czy spektakularne strzelanie z łuku do tarczy, najlepiej jeszcze do prezesa firmy…który stoi przed łucznikiem.

Strefa sali to standy, które zostaną rozłożone przy ścianach. Będą to drewniane konstrukcje z naniesiony wydrukiem drzew kwitnącej wiśni. Światło prowadzone będzie w dwóch kolorach ciepłym białym oraz nieśmiertelnym magenta. Sufit zostanie oświetlony na niebiesko i magente za pomocą świateł efektowych, tzw. „mania wody”. Spowoduje to efekt cieni drzew odkładających się na suficie. Majaczące kolory przeplatane ciemnymi cieniami.

Kto był kiedykolwiek na Hanami – łatwo stwierdzi, że to święto bardziej „stanu umysłu”, niż położenia geograficznego. Ja tam jeszcze nie byłam, ale co roku rozkochuję się w zdjęciach, które udostępniają przeliczne serwisy.

Zmaterializowanie Hanami wymaga sporo pracy, ale jak widać jest do zrobienia. Tych, których temat pobudził i chcą to zrobić wspólnie ze mną, zachęcam do kontaktu. Tych którzy już zrealizowali swoje Hanami – zachęcam do pokazania zdjęć. Cieszcie się wiosną. Niech Wasze serca przepełni piękna pozytywna energia i niech przyniesie wiele satysfakcji z każdego eventu! Pozdrawiam Was mocno

Aga – Eventowa Blogerka

Ps. Koniecznie zajrzyj do Raportu wynagrodzeń na 2019 jaki opublikowałam w zeszłym tygodniu, relacji z Poznań Motor Show 2019 oraz do Nowości Branży Eventowej na sezon wiosenny 2019!

JOIN THE DISCUSSION

Comments

 • Asia 17 lipca 2019 at 13:00

  Ładnie 🙂

  Reply