fbpx

Światowa arena eventowa nieustannie mnie zaskakuje. Zwłaszcza ta którą można zorganizować w kościołach. Event w kościele to już nie wesele, komunia czy uroczysta msza. Otwierają się też dźwi w kościołach dla zwykłych eventów. Fascynuje mnie w nich oświetlenie architektoniczne, a wraz z nimi eksplozje tęczowych kolorów, dodatki w formie witraży, ich elegancja i przepych… .

Dosłownie kilka dni temu wydarzył się tęczowy event w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie. Event dla inwestorów i dla zapewnie wybranych z kręgu świata biznesu i nie tylko. Zobaczcie co za majsterszyk zmontowali producenci tego wydarzenia.

Wydarzenie z pewnością dla uczestników był wielkim przeżyciem. Tęcza świateł smagała sklepienie waszyngtońskiej katedry nadając jej jeszcze większej niesamowitości i wyjątkowości. W scenografii barów wykorzystano motyw witraży doskonale komponując je z oświetleniem i blaskiem marmurowej posadzki. Szkło przygotowane do openbaru nieprzypadkowo zostało dobrane w odcieniach tych kolorowych szkieł rozświetlających wnętrza korytarzy tego niezwykłego eventu.

W takiej uroczystej przestrzeni scena może dużo dodać lub dużo zepsuć. Biorąc pod uwagę całość oświetlenia i majestatyczności wnętrz, projektanci wydarzenia postanowili przygotować scenografię lekko stonowaną, aczkolwiek dalej pasującą i świetnie uzupełniającą wnętrza Katedry. Znów motywem przewodnim okazały się witraże które w przenikającej formie doskonale nadały tło osobom występującym na scenie. Multimedia – dość niezauważalnie wniknęły w bryłę scenografii dodając dwa okna w jej bocznych skrzydłach. Z resztą zobaczcie jak wypadł finalny efekt :

scenografia sceny w kościele

Efekt tęczowego światła na sklepieniu krzyżowym Katedry w Waszyngtonie osiągnięto dzięki gobosom z @rosco_labs. Oświetlenie Atmo zaprojektowane zostało przez Elizabeth Coco. Event nadzorowała firma Razme Event. Design Foundry odpowiedzialne było za scenografię.

Event w kościele w Polsce?

Pamiętam jeden….8 listopada 2013 roku  w Kościele Św. Augustyna w Warszawie odbył się pokaz mody projektanta Macieja Zienia. Wydarzenie narobiło sporo zamieszania w kurii arcybiskupiej a także w środowisku projektantów. Część osób wyszła z pokazu lekko zdezorientowana po tym evencie, gdyż nie wszystkim pasowała oprawa kościelna do lekko roznegliżowanych modelek.

Może i dla niektórych wierzących było to bliskie słowu profanacja, zwłaszcza po wyborze muzyki do pokazu z filmów „Dziecko Rosemary” i „Tajemnice Brokeback Mountain”. Osobiście odnajduję ten eksperyment jako obiecujący, chodź żałuję że nie wykorzystano walorów kościoła do wykorzystania spektakularnej scenografii czy oświetlenia. Pewnie w niewielu miejscach sakralnych można zrobić event w Polsce.

Pokaz mody Maciej Zień

Jeśli nie event to może chociaż instalacje w Kościołach…

W katedrze w Salisbury w Wielkiej Brytanii w lipcu 2018 roku zainstalowano niezwykłą instalację artystyczną artysty Michaela Pendry’ego  pt: #LesColombes – Gołębie. Wystawa składała się ze stada około 2.500 białych gołębi origami w powietrzu, zawieszonych zaraz przy suficie nawy głównej. Instalację przygotowano w ramach obchodów wydarzeń związanych z katedrą New Dawn z okazji setnej rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej. Widok, równie oszałamiający:

Katedra Salisbury - Instalacja scenograficzna

Katedra Salisbury

Mam nadzieję że u Was sezon już w pełni. Moja skrzynka również się zapełnia natłokiem nowych briefów i realizacji, ale jestem ich spragniona jak diabli więc niech wchodzą, zapraszam! Ostatnio miałam odświeżenie bloga, troszkę go zmodernizowaliśmy, poprawiliśmy parametry, a wszystko po to aby się Wam szybciej ładował i jeszcze lepiej wyszukiwał.

Odwiedzajcie Eventową Blogerkę i inspirujcie się do woli. A jeśli ktoś chce ze mną popracować – to wie gdzie mnie szukać! Serdeczności. Pozdrawiam Was serdecznie i życzę powodzenia na realizacjach! Bądźcie ze mną w tym tygodniu – bo będzie jeszcze podcast z Agnieszką Huszczyńską – producentką Forum Branży Eventowej!

Aga

Ps. a w ostatnich wpisach warto zajrzeć do artykułu o gadżetach eventowych, a także o pewnej Pirackiej Wyspie która zaparkowała w warszawskiej Promenadzie.

JOIN THE DISCUSSION