Raport Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych poświęcony szarej strefie wykazuje, że pandemia koronawirusa i spowolnienie gospodarcze sprzyja poszerzaniu się szarej strefy w polskiej gospodarce. Objawia się to w trzech obszarach:
Wesele pod Turkiem, 10 kwietnia
Sobotnie wesele, w Malanowie pod Turkiem, Państwo młodzi prawdopodobnie zapamiętają do końca życia. Miało być po cichu, w ukryciu – byle się nie wydało. I ktoś z miasteczka najwyraźniej „doniósł”, że w lokalu zasłoniętym ciężarówką od ulicy jest impreza. O 19:00 Policja i Inspektorowie Sanepidu przerwali 81 osobowe wydarzenie, legitymując każdego uczestnika, wraz z obsługą imprezy. Finalnie organizatorom grozi nawet do 8 lat więzienia, za narażenie zdrowia i życia wielu osób. Wszyscy uczestnicy musieli opuścić lokal, na co przystali spokojnie. Źródło: wyborcza.pl
W sieci powstała Interaktywna mapa polskiego biznesu. Na niej oprócz lokali gastronomicznych znajdują się firmy, które zgodnie z obostrzeniami nie powinny działać: noclegi, rozrywka (kluby, kręgle, parki trampolin, gokarty), siłownie, usługi (fryzjerzy, salony piękności, solaria czy studia tatuażu).
Każda z tych działalności prowadzi swoją kontynuację zamykając się od środka dla gości gotowych wejść drzwiami od zaplecza. Niestety taka lista to marzenie dla każdego organu ścigania, a na odważnych przedsiębiorców poluje Policja i Sanepid. Warto by owi Przedsiębiorcy, zapoznali się z krótkim protokołem postępowania w razie kontroli, dlatego odsyłam do poradnika prawnika: #otwieraMY – rady prawnika.
Kilka lokali gastro niestety wpadło na gorącym uczynku tak jak warszawski Pub PiwPaw (5 marca). Policja nie dość, że wkroczyła nagle prawie 70-cio osobową ekipą robiąc obławę na lokal, to jeszcze rozkradła im zapasy z chłodni, jak doniósł właściciel na swoim poście na fb. Trudno tu dociekać kto miał rację – obie strony najwyraźniej przeholowały – natomiast komentarz serce kroi na pół:
Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami wiosny ruszyły teambuildingi, integracje i nieformalne spotkania w zamkniętych knajpach.
Nie wskazując palcem na konkretne przypadki (aby nie robić nikomu kłopotu) zawiadamiam, że sezon wiosenny na firmowe integracje ruszył w oparach użytkowania dużej ilości płynów dezynfekujących, w obowiązkowych maseczkach i zachowaniu bezpiecznych odległości.
Pracownicy bawią się w tematyczne podchody – oczywiście samodzielnie i bez-obsługowo, dając się animować animatorom gier miejskich, czającym się w przestrzeniach miasta. Brawo dla przytomnych i zachęcam kolejnych do podobnych aktywności. Nie wiemy ile ta pandemia jeszcze potrwa.
Kilku szczęśliwców załapało się na wrzesień 2020: Ogólnopolskie targi energetyczne Energetab, Festiwal Marketingu OOH, czy Forum Ekonomiczne w Krynicy. Reżim sanitarny był obecny w każdym z tych eventów i było podobno bezpiecznie. Frekwencja mogłaby być pewnie wyższa, o czym marzyli organizatorzy wydarzeń.
Formuły dotychczasowych wydarzeń zostały zmienione. Część wydarzeń odbywała się w przestrzeni otwartej, a część zamkniętej – tak gdzie była strefa targowa. Zrezygnowano z formuł cateringowych, biesiad i wieczorów integracyjnych. Na Energetabie był foodcourt na zewnątrz w postaci foodtrucków. Kolejna edycja już 14-16 września i czy ktoś ich powstrzyma 😀 ?
Nasz premier Mateusz Morawiecki – utrzymuje, że bezrobocie się nie pogłębia, a kondycja polskiego biznesu ma się „dobrze”. Jeśli miałaby to być prawda, to gdzieś indziej musimy szukać bezrobotnych tysięcy pracowników z agencji eventowych, hotelarstwa, gastronomii czy techniki. Nie wspomnę o tłumaczach, przewodnikach, pilotach i całej upadłej turystyce. 1,5 % PKB należące do branży spotkań pewnie „wisi” dalej na „tarczy, której znów nie starczy” (cytat zapożyczony od Barłomieja Bieszyńskiego – którego serdecznie pozdrawiam). I tu znów raport Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych przychodzi z pomocą i w miarę sensowym wytłumaczeniem:
„Zastanawiać musi jednak pytanie o pracowników, których miejsca pracy nie zostały objęte ochroną w ramach wspomnianej pomocy. Wspomnieć tu można na przykład o osobach, które nie były zatrudnione w ramach umów o pracę, a pracowały w branżach szczególnie dotkniętych skutkami epidemii, jak hotelarstwo i gastronomia. W obliczu kryzysu gospodarczego znalezienie pracy było trudniejsze niż w okresie bezpośrednio przed jego wybuchem. Stosunkowo niewielki wzrost stopy bezrobocia sugeruje zatem, że przynajmniej część z tych osób znalazło zatrudnienie w szarej strefie, nie rejestrując się jako bezrobotni”.
Na porządku dziennym odbywa się handel biletami na koncerty, które nie wiadomo czy się odbędą, na wtórnym rynku, na rozmaite wydarzenia i imprezy. Tu pisałam o tym szerzej.
Do niedawna znane nam były też praktyki zaniżania dochodów zespołów muzycznych i indywidualnych wykonawców. Niektóre obiekty już się uruchomiły choć mamy stan lock-downu. Pewien Zamek w Ujeździe, już poinformował o wznowieniu wycieczek po swoich przestrzeniach na swojej stronie internetowej. Kolejni zaraz zrobią to samo i niech ich ten artykuł do tego zachęci.
Państwo nie wspiera wystarczająco przedsiębiorców, „ciśnie” z rosnącymi kosztami zatrudnienia przez co managerowie zatrudniają pracowników na czarno. Polacy borykają się nadal z barierami prawnymi, które trzeba pokonać, aby rozpocząć prowadzenie działalności. Mowa tu o wymogach w zakresie sprawozdawczości, normach bezpieczeństwa, mało klarowny i zrozumiały poziom przepisów organów kontrolnych. Do tego dorzucimy złą koniunkturę gospodarczą, totalny brak popytu od naszych klientów i mamy efekt przeniesienia się aktywności firm do szarej strefy. Komuna nauczyła Polaków działania w systemie niskiej moralności – mamy więc efekty takiego stanu rzeczy.
Przedłużające się obostrzenia w Q4 i Q1 w 2021 już znalazły swoje odzwierciedlenia w słupkach jakie zgromadził mBank i opublikował wczoraj na Twitterze. Programy pomocowe utrzymują część przedsiębiorstw na powierzchni, ale nie mogą zastąpić normalnego obrotu gospodarczego.
Cóż możemy robić z tym dalej? NIC? Możemy na to patrzeć, możemy naśladować lub możemy czekać na zmianę i nie dać się złapać. Możemy z nadzieją zaglądać w przyszłość i modlić się, aby czas tej cholernej pandemii skończył się. Jedno jest pewne – musimy przetrwać!
Podaj dalej i wypowiedz się poniżej. Czekam naprawdę na Twoją opinię w tym temacie. Rozmawiajmy o tym co nas dotyka. Niech świat w końcu oprzytomnieje.
Aga / Eventowa Blogerka
ps. Źródła:Raport Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych Fundacja Naukowa http://www.ipag.org.pl/Content/Uploaded/files/IPAG_Szara_Strefa_2021_final.pdf
Mbank: biuro maklerskie, pn 12 kwietnia 2021