fbpx

Zawsze, gdy pogarsza się koniunktura, rośnie szara strefa…i tak też jest w pandemii. Szara strefa wydarzeń zaczyna przybierać na sile, a przedsiębiorcy starają się wywarzyć drzwi, które zatrzasnął nam polski rząd. Każdy ma swoją rację. Fala bankructw zalewa Polskę, a rząd uspokaja, że nam się tylko wydaje, że źle się dzieje…

Raport Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych poświęcony szarej strefie  wykazuje, że pandemia koronawirusa i spowolnienie gospodarcze sprzyja poszerzaniu się szarej strefy w polskiej gospodarce. Objawia się to w trzech obszarach:

  • Polacy chętniej prowadzą swoją działalność w sposób nieformalny – a wypłaty chętniej wolą przyjmować z ręki do ręki bez jakichkolwiek umów. To utrudnia nam biznes i robi konkurencję;
  • Coraz częściej wprowadzane w firmach są działalności ukryte, które zaniżają część obrotów, aby uniknąć zapłaty za podatek i składek na ubezpieczenie społeczne;
  • Powiększa się aktywność typowo przestępcza jak obrót narkotykami, wyrobami tytoniowymi i alkoholem z nielegalnych źródeł. A z dodatkowych ciekawostek dodam, że ponad 46,7% rynku kontroluje szara strefa rynku hazardowego online w Polsce, jak wynika z raportu EY.
  • Według badań przeprowadzonych przez EY Polska, całkowita wartość szarej strefy w Polsce wyniosła 10,8% PKB, czyli 229 mld PLN. Gotówkowa szara strefa stanowiła 9,9% PKB, a resztę (0,9% PKB) stanowiła niemonetarna szara strefa (związana przede wszystkim z produkcją gospodarstw domowych na własny użytek).

Zerknijmy w głąb naszego świata MICE:

Wesele pod Turkiem, 10 kwietnia

Sobotnie wesele, w Malanowie pod Turkiem, Państwo młodzi prawdopodobnie zapamiętają do końca życia. Miało być po cichu, w ukryciu – byle się nie wydało. I ktoś z miasteczka najwyraźniej „doniósł”, że w lokalu zasłoniętym ciężarówką od ulicy jest impreza. O 19:00 Policja i Inspektorowie Sanepidu przerwali 81 osobowe wydarzenie, legitymując każdego uczestnika, wraz z obsługą imprezy. Finalnie organizatorom grozi nawet do 8 lat więzienia, za narażenie zdrowia i życia wielu osób. Wszyscy uczestnicy musieli opuścić lokal, na co przystali spokojnie. Źródło: wyborcza.pl

 

W każdym dużym mieście działa kilka knajp, w pozornym zamknięciu

W sieci powstała Interaktywna mapa polskiego biznesu. Na niej oprócz lokali gastronomicznych znajdują się firmy, które zgodnie z obostrzeniami nie powinny działać: noclegi, rozrywka (kluby, kręgle, parki trampolin, gokarty), siłownie, usługi (fryzjerzy, salony piękności, solaria czy studia tatuażu).

Każda z tych działalności prowadzi swoją kontynuację zamykając się od środka dla gości gotowych wejść drzwiami od zaplecza. Niestety taka lista to marzenie dla każdego organu ścigania, a na odważnych przedsiębiorców poluje Policja i Sanepid. Warto by owi Przedsiębiorcy, zapoznali się z krótkim protokołem postępowania w razie kontroli, dlatego odsyłam do poradnika prawnika: #otwieraMY – rady prawnika.

Kilka lokali gastro niestety wpadło na gorącym uczynku tak jak warszawski Pub PiwPaw (5 marca). Policja nie dość, że wkroczyła nagle prawie 70-cio osobową ekipą robiąc obławę na lokal, to jeszcze rozkradła im zapasy z chłodni, jak doniósł właściciel na swoim poście na fb. Trudno tu dociekać kto miał rację – obie strony najwyraźniej przeholowały – natomiast komentarz serce kroi na pół:

Gry miejskie po stolicy też już ruszyły!

Wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami wiosny ruszyły teambuildingi, integracje i nieformalne spotkania w zamkniętych knajpach.

Nie wskazując palcem na konkretne przypadki (aby nie robić nikomu kłopotu) zawiadamiam, że sezon wiosenny na firmowe integracje ruszył w oparach  użytkowania dużej ilości płynów dezynfekujących, w obowiązkowych maseczkach i zachowaniu bezpiecznych odległości.

Pracownicy bawią się w tematyczne podchody – oczywiście samodzielnie i bez-obsługowo, dając się animować animatorom gier miejskich, czającym się w przestrzeniach miasta. Brawo dla przytomnych i zachęcam kolejnych do podobnych aktywności. Nie wiemy ile ta pandemia jeszcze potrwa.

Konferencje w pandemii – też były, ale tylko we wrześniu

Kilku szczęśliwców załapało się na wrzesień 2020: Ogólnopolskie targi energetyczne Energetab, Festiwal Marketingu OOH, czy Forum Ekonomiczne w Krynicy. Reżim sanitarny był obecny w każdym z tych eventów i było podobno bezpiecznie. Frekwencja mogłaby być pewnie wyższa, o czym marzyli organizatorzy wydarzeń.

Formuły dotychczasowych wydarzeń zostały zmienione. Część wydarzeń odbywała się w przestrzeni otwartej, a część zamkniętej – tak gdzie była strefa targowa. Zrezygnowano z formuł cateringowych, biesiad i wieczorów integracyjnych. Na Energetabie był foodcourt na zewnątrz w postaci foodtrucków. Kolejna edycja już 14-16 września i czy ktoś ich powstrzyma 😀 ?

 

Bezrobocia nie ma? TAK? A ktoś ma umowę o pracę?!

Nasz premier Mateusz Morawiecki – utrzymuje, że bezrobocie się nie pogłębia, a kondycja polskiego biznesu ma się „dobrze”. Jeśli miałaby to być prawda, to gdzieś indziej musimy szukać bezrobotnych tysięcy pracowników z agencji eventowych, hotelarstwa, gastronomii czy techniki. Nie wspomnę o tłumaczach, przewodnikach, pilotach i całej upadłej turystyce. 1,5 %  PKB należące do branży spotkań pewnie „wisi” dalej na „tarczy, której znów nie starczy” (cytat zapożyczony od Barłomieja Bieszyńskiego – którego serdecznie pozdrawiam). I tu znów raport Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych przychodzi z pomocą i w miarę sensowym wytłumaczeniem:

Zastanawiać musi jednak pytanie o pracowników, których miejsca pracy nie zostały objęte ochroną w ramach wspomnianej pomocy. Wspomnieć tu można na przykład o osobach, które nie były zatrudnione w ramach umów o pracę, a pracowały w branżach szczególnie dotkniętych skutkami epidemii, jak hotelarstwo i gastronomia. W obliczu kryzysu gospodarczego znalezienie pracy było trudniejsze niż w okresie bezpośrednio przed jego wybuchem. Stosunkowo niewielki wzrost stopy bezrobocia sugeruje zatem, że przynajmniej część z tych osób znalazło zatrudnienie w szarej strefie, nie rejestrując się jako bezrobotni”.

 

Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją

Na porządku dziennym odbywa się handel biletami na koncerty, które nie wiadomo czy się odbędą, na wtórnym rynku, na rozmaite wydarzenia i imprezy. Tu pisałam o tym szerzej.

Do niedawna znane nam były też praktyki zaniżania dochodów zespołów muzycznych i indywidualnych wykonawców. Niektóre obiekty już się uruchomiły choć mamy stan lock-downu. Pewien Zamek w Ujeździe, już poinformował o wznowieniu wycieczek po swoich przestrzeniach na swojej stronie internetowej. Kolejni zaraz zrobią to samo i niech ich ten artykuł do tego zachęci.

 

Szara strefa rośnie – dlaczego tak jest?

Państwo nie wspiera wystarczająco przedsiębiorców, „ciśnie” z rosnącymi kosztami zatrudnienia przez co managerowie zatrudniają pracowników na czarno. Polacy borykają się nadal z barierami prawnymi, które trzeba pokonać, aby rozpocząć prowadzenie działalności. Mowa tu o wymogach w zakresie sprawozdawczości, normach bezpieczeństwa, mało klarowny i zrozumiały poziom przepisów organów kontrolnych. Do tego dorzucimy złą koniunkturę gospodarczą, totalny brak popytu od naszych klientów i mamy efekt przeniesienia się aktywności firm do szarej strefy. Komuna nauczyła Polaków działania w systemie niskiej moralności – mamy więc efekty takiego stanu rzeczy.

Wzrost upadłości 1 Kwartał 2021

Przedłużające się obostrzenia w Q4 i Q1 w 2021 już znalazły swoje odzwierciedlenia w słupkach jakie zgromadził  mBank i opublikował wczoraj na Twitterze. Programy pomocowe utrzymują część przedsiębiorstw na powierzchni, ale nie mogą zastąpić normalnego obrotu gospodarczego.

  • Liczba upadłości i niewypłacalności m-cznie: 515 – czyli 15% więcej Q/Q i 122% R/R
  • Pozasądowe postępowania restrukturyzacyjne: 354 Q/Q – co daje 44%, które zostały wprowadzone w ramach jednej interacji ustaw covidowych (2Q’20).
  • Pogorszenie jest w większości branż. Rynek usług odnotował 23% Q/Q spadków.

 

Cóż możemy robić z tym dalej? NIC? Możemy na to patrzeć, możemy naśladować lub możemy czekać na zmianę i nie dać się złapać. Możemy z nadzieją zaglądać w przyszłość i modlić się, aby czas tej cholernej pandemii skończył się. Jedno jest pewne – musimy  przetrwać!

Processed with MOLDIV

Podaj dalej i wypowiedz się poniżej. Czekam naprawdę na Twoją opinię w tym temacie. Rozmawiajmy o tym co nas dotyka. Niech świat w końcu oprzytomnieje.

Aga / Eventowa Blogerka

ps. Źródła:Raport Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych Fundacja Naukowa http://www.ipag.org.pl/Content/Uploaded/files/IPAG_Szara_Strefa_2021_final.pdf

Mbank: biuro maklerskie, pn 12 kwietnia 2021

JOIN THE DISCUSSION