Unsplash: Bruce Jastrow
Na naszych oczach dzieje się najczarniejszy ze scenariuszy, jaki moglibyśmy sobie wyobrazić. Do tego dynamika tych zmian jest niezwykle zaskakująca. Czarny Łabędź (bo tak się określa największe zwroty akcji w historii gospodarki światowej) przypomina ogromne tsunami, które sieje spustoszenie wśród biznesów budowanych latami. Po tym tygodniu widzimy to dokładniej, gdzie konkretnie?
Stowarzyszenia działające w branży MICE postanowiły połączyć siły i przygotowały petycję do rządu o rozważenie różnych wariantów zapomóg dla przedsiębiorców uczestniczących w tym rynku. Skład reprezentacji naszej branży obejmował członków:
——-
W wyniku tych zespolonych prac, organizacje i stowarzyszenia branży MICE wypracowują wspólne stanowisko w obliczu nadchodzących strat. Opracowanie sztabu kryzysowego MICE zostaje przedstawione opinii publicznej wraz z petycją, pod którą podpisuje się cała branża. Chodzi tu o uzyskanie dogodnych programów wsparcia dla przedsiębiorców mających perspektywy dużych strat w kolejnych nadchodzących miesiącach. Szczegóły tutaj: Think Mice.
Przedstawiciele Branży Mice (eventy, turystyka, incentive tour operatorzy, przewoźnicy, hotele i inni) spotykają się z reprezentacją władz w Ministerstwie Rozwoju. W spotkaniu wzięło udział ok 100 osób z przeróżnych sektorów naszej branży. Spotkanie miało charakter roboczy, którego celem było przedstawienie aktualnej sytuacji w poszczególnych segmentach branży wraz z propozycjami działań do wspólnej rozmowy z rządem.
Na spotkaniu obecna byli m.in. Jadwiga Emilewicz, Andrzej Gut-Mostowy, Krzysztof Mazur, Olga Semeniuk wraz z całym kierownictwem resortu, przedstawicielami departamentów tym również ministerstwo finansów i szef sejmowej podkomisji dot. turystyki. Ważne, że głos branży MICE został usłyszany i już dostaliśmy deklaracje o chęci wsparcia rządu w tych tragicznych czasach. Good Job! Dziękujemy!
W odpowiedzi, Pani Minister Rozwoju: Jadwiga Emilewicz przedstawia wstępnie przygotowany przez ministerstwo pakiet osłonowy dla poszkodowanych działaniami wirusem firm, zawierający: ulgi w należnościach, w tym udogodnienia w płatnościach podatków i składek ZUS, nowe instrumenty finansowe na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów, ochronę miejsc pracy dla firm zmuszonych do przestojów. Szczegóły jednak nie są na razie znane.
Rząd, pomimo petycji naszej branży o rozważnym wydawaniu decyzji mającej wpływ na nasze funkcjonowanie, ogłasza zakaz organizacji wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, w pomieszczeniach zamkniętych są możliwe do 300 osób.
Trwają prace przygotowawcze do specustawy dla branży MICE. Filary programu osłonowego Ministerstwa Rozwoju dla przedsiębiorstw z branży turystycznej, w tym dla hoteli. Chodzi o odroczenia dotyczące podatków CIT, PIT, VAT i składek ZUS, a także instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej przedsiębiorstw, takich jak uruchomienie tanich pożyczek i gwarancji dla przedsiębiorstw przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
O 10:00 rano odbyło się spotkanie przedstawicieli branży MICE, celem przeprowadzenia otwartej dyskusji o rozwiązaniach i możliwościach jakie możemy wypracować. Zaraz po naszej „naradzie”, reprezentanci sztabu kryzysowego ponownie odwiedzili Senat w naszej sprawie. W ramach rozmów szacowane były potrzeby finansowe całej branży.
Odbyła się też telekonferencja ze Związkiem Banków Polskich i przedstawicielami największych banków w Polsce.
Spotkanie branży MICE z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców miało miejsce również w tym samym dniu. W skali makro – zapada natychmiastowa decyzja w sprawie zamknięciu szkół, uczelni wyższych oraz instytucji kultury. Zamykają też kina i teatry i wszelkie inne ośrodki kulturalne. Co ciekawe – zapomniano o dyskotekach i klubach nocnych. 🙂 Po południu tego samego dnia WHO ogłasza stan pandemii.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłasza stan zagrożenia epidemiologicznego. Umiera pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce – kobieta 56 lat w Poznaniu. 46 stwierdzonych przypadków zachorowań na Koronawirusa.
Część firm, korporacji, klientów wysyła pracowników do domów. Stan na chwilę obecną – to 68 przypadków zachorowań na koronowirusa i dwie śmiertelne. Wieczorem Mateusz Morawiecki ogłosił czasowe przywrócenie granic oraz pełnych kontroli.
Polska nie będzie wpuszczać cudzoziemców. Od niedzieli zawieszone zostaną także wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Zamknięte zostaną galerie handlowe, bary, kawiarnie i restauracje. Wprowadzenie stanu zagrożenie epidemicznego oznacza również, że nie będą mogły odbywać się zgromadzenia powyżej 50 osób.
Unsplash Source: Dimitri Karastelev
W ślad za wieściami o pierwszych przypadkach koronawirusa w Polsce, już z końcem lutego ruszyła masowa akcja anulacji wydarzeń planowanych na najbliższe kilka miesiący. Runęły wszystkie wydarzenia pieczołowicie przygotowane przez ostatnie pół roku. Część z nich została przeniesiona na inny czas. Wszystkie imprezy targowe zostały odwołane.
Można powiedzieć, że proces przesunięcia terminów wydarzeń w najbliższych miesiącach objął wszystkie wydarzenia w kraju. W stanie zawieszenia na pewno będziemy przez kilka najbliższych miesięcy.
Pośród przedsiębiorców pojawiła się na horyzoncie wizja utraty płynności finansowej. Czekamy z niecierpliwością na projekt spec ustawy i wsparcie rządu. Wkrótce będą się tworzyć grupy robocze – mające na celu zarządzanie kryzysem – o czym będzie informować sztab kryzysowy MICE. Wiemy też, że Unia Europejska już przeznaczyła dla Państw członkowskich 4,5 mld euro na walkę ze szkodami wyrządzonymi wziązku z pandemią.
W stan alarmowy, z wizją braku wypłacalności w najbliższych kilku miesięcy postawione zostały wszystkie:
Unsplash: Annie Apratt
Niektórzy mówią, że to rynek warty ponad 10 mld złotych, który z dnia na dzień przestał istnieć. Co, jeśli z dnia na dzień zaczną nam padać firmy z powyższych kategorii? Eksperci twierdzą, że część firm małego i średniego sektora ma środki finansowe w zapasie, aby przetrwać 2-4 miesiące z bieżącym obłożeniem kadrowym i bieżącymi kosztami prowadzenia biur.
Co potem, jak ugaszą problem koronawirusa? Ilu z nas zadaje sobie codziennie pytanie: Co robić? Czy redukować kadry, zamykać firmy, sprzedawać aktywa, wstrzymywać zakupy? Ile to potrwa, jak daleko kryzys odbije się na naszej rzeczywistości? Czy polska gospodarka pomoże takim jak my – Mali i Średni Przedsiębiorcy? Setki pytań tłuką się w głowach milionom Polaków postawionych w obliczu koronawirusa w Polsce.
Może się zdarzyć, że ten kryzys się przedłuży i będziemy musieli wytrwać w nim od 4 do 6 kwartałów. Czy rozważacie przy takim wariancie dalej pracę w branży, w której jesteście? Jeśli tak – to jak? Na rynku może nastąpić nowe przetasowanie podmiotów biorących udział w poszczególnych sektorach MICE.
W obliczu tak głębokiego kryzysu i masowych zwolnień za chwilę ludzie zaczną szukać innych form zarobkowania w branżach nie związanych z naszą, w których zapewnią sobie płynność. Nastąpi przetasowanie rynku, a jak się wszystko na nowo odrodzi możemy się obudzić w całkiem nowej rzeczywistości z innymi już graczami rynkowymi.
Koronawirus to Twój egzamin na lidera, na managera, na księgowego, na nasz święty spokój i na naszą cierpliwość. Paradoksalnie – każda zmiana może przynieść coś pozytywnego. Jestem przekonana, że na samym końcu tego kataklizmu czeka na nas światełko w tunelu! To wszystko potrwa – musimy czekać. W najczarniejszych scenariuszach rokowania są słabe, a makro ekonomiści prognozują, że z tego kryzysu będziemy wychodzić dopiero w 2021 roku. Wykorzystaj ten czas na przemyślenia. I jak to mówi tytuł jednej z książek, którą właśnie czytam: Zamknij się, przestań narzekać i zacznij żyć!
Jedno jest prawie pewne. Do tego czasu trzeba się przyzwyczaić. Mimo że zostaliśmy bez pracy, musimy COŚ robić i z czegoś żyć. Pomyślmy o tym. Na pewno dużo czasu wolnego trzeba jakoś zagospodarować. Do niebawem! Trzymajcie się i ze zdrowym rozsądkiem, duchem i ciałem przejdźmy przez to zamieszanie! Zdrówka! Ja Was Pozdrawiam, trzymam kciuki za Wasze zdrowie i tę cierpliwość…
Aga
ps. Jeśli coś pominęłam – piszcie, proszę, a jeśli coś uzupełnić, też. Podaj dalej ten tekst proszę. Niech wszyscy wiedzą co się dzieje… dzięki!
ps. O kwitnącym koronawirusie w Azji i na świecie pisałam o tu: Koronawirus atakuje branże MICE
Ps. Pisać mogę dla każdego z Was – dawajcie znać jak chcecie dobry, eventowy copywritting. A póki co -zaczynam pisać książkę. 🙂 50 stron już mam.
Źrodła:
#IGHP Harmony Polish Hotels #Polska Izba Turystyki #Polskie Stowarzyszenie Przewoźników Autokarowych #SAR Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej #Polska Izba Techniki Estradowej #PITE Polska Izba Przemysłu Targowego #THINK MICE #Wirtualnemedia.pl #NowyMarketing #MeetingPlanner.pl #MICEPoland #BartoszBieszyński, #DorotaWojtczak #MariuszNowak #Olga Krzemińska-Zasadzka #Marta Chmielewska #Łukasz Adamowicz #Daria Rzadkiewicz #Monika Dymacz-Kaczmarczyk #Paweł Tyszkiewicz #PawelNiewiadomski SOIT Stowarzyszenie Branzy Eventowej #PZOT #OSAT #Itaka #Grecos #Exim #MPI Poland Chapter #SBE #zostajewdomu