fbpx

We wczorajszej rozmowie facebook live: Rafał Krzycki (Horeca Business Club) gościł Marcina Mączyńskiego (IGHP). Rozmawiali o obecnej sytuacji, która dotknęła branżę hotelarską w obliczu epidemii koronawirusa w Polsce.  Rozmowa absolutnie warta przesłuchania! W rozmowie wynikło kilka istotnych faktów, o obecnej sytuacji w polskim hotelarstwie. Tak, to istny armagedon!

Ile hoteli już się zamknęło?

Sytuacja zmienia się dynamicznie. Obecnie (16.03) wiemy o 100-120 obiektach które są już zamknięte.

Nad czym pracuje IGHP obecnie w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju oraz Ministerstwem Finansów?

Trwają prace wykończeniowe nad spec-ustawą. IHGP zgłosiło tam aspekty związane z obszarem fiskalizacji (Odroczenie płatności: ZUS US, Podatki Nieruchomości, podatki od wartości minimalnej, opłaty abonamentowe RTV będzie zawieszona, pracujemy nad zredukowaniem też STOAR, i innych), obszar finansowy (kredyty, leasingi). Jutro, 17.03 Specustawa ma zostać przedłożona przez Ministerstwo Rozwoju na Radzie Ministrów. Specustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2020. (… i to nie jest żart)

Dziś, 16.03 duża część przedsiębiorców zgłaszała deklarację RSO o odroczeniu płatności ZUS. W niektórych ZUS wystawiono urny do wrzucania dokumentów. Skala może być duża – również w hotelarstwie. Jakie największe dylematy mają hotelarze?

  • Zamknięcie obiektu – kiedy?
  • Co z pracownikami? Czy zwalniać czy zmniejszać im czas pracy.
  • Co ze stałymi opłatami?

Co zmienia rozporządzenie 433 Ministra Zdrowia ogłoszone w 14.03?

Zakazuje świadczenia usług noclegowych podmiotów o nr PKD 5530 czyli wszystkie obiekty nieskategoryzowane. Na mocy obowiązującego prawa mają zawiesić działalność. W razie kontynuacji działalności – kara 5.000 pln + nakaz zamknięcia obiektu.

Możliwe że Państwo będzie chciało w niektórych hotelach przeprowadzić kwarantannę  Polaków, którzy są jeszcze do sprowadzenia do Polski. Mowa o 100.000 osobach. Do części z nich – w okolicach lotnisk już zgłaszają się Sanepidy. Czy udostępnienie hotelu jest dobrowolne?

Rozporządzenie 433 Ministra Zdrowia, z piątku 14.03.2020 mówi, że Państwo może hotele użyć do innych celów. Pracownicy hotelu nie będą pracować w tych obiektach. Prawdopodobnie będę delegowane do tych zadań inne służby. Konieczna jest inwentaryzacja każdego obiektu celem dokumentacji co zostaje użyczone. (zalecenie IGHP)

Mamy lawinę anulacji, rezygnacji i to zarówno pobyty indywidualne, czy grupowe – czy Hotel powinien zwrócić zaliczki i pieniądze gościom i organizatorom?

Wg. Sekretarza Generalnego IGHP powinny być zwracane wszelkie zaliczki.

W myśl rozporządzenia 433, Gastronomia ma być zamknięta – jak to się odnosi do działalności hotelu?

Restauracje hotelowe powinny być tylko dla gości hotelowych oraz należy mieć na uwadze aby w przestrzeni restauracji nie było więcej niż 50 osób wraz z obsługą w jednym momencie. Zaleceniem IGHP jest wydawanie posiłków w trybie room service bezpośrednio do pokoi hotelowych.

Co dobrego możemy wynieść z tej lekcji?

Uporządkować swoje procedury i rachunkowość zarządczą. Branży hotelarskiej przyda się lekkie ostudzenie w dotychczasowym optymizmie inwestorów.

Jak branża może pomóc pracom IGHP i Ministerstwom Rozwoju i Finansów?

Prosimy przesyłać dużo pozytywnej energii. I nie działać na własną rękę, nie słać pism indywidualnych do ministerstw. W tej chwili nie ma nikogo kto mógłby je czytać. Wiemy że biurka się uginają od ilości wniosków i petycji.

I druga rzecz: Specustawa ma być początkiem do pewnych udogodnień, ale z uwagi na szybkość jej powstawania – będzie wymagała kolejnych prac.


Hotelarze – trzymajcie się ! Zdrowia i wytrwałości życzę! Rafał, Panie Marcinie  – dzięki Wam za Wasz czas i za tę porcję wiedzy!

Aga – Eventowa Blogerka

JOIN THE DISCUSSION