fbpx

Zajęć w branży eventowej nie brakuje, rynek nadal jest nienasycony, a dobry pracownik i na dodatek dyspozycyjny to skarb. Poznałam wiele młodych, zdolnych osób, które marzyły o pracy w naszym zawodzie, często spotykam też kolegów po fachu skarżących się na zarobki. Rynek domaga się specjalistów do organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych i wielu innych. Niestety branża eventowa jest jeszcze niestabilna, a ciągłość zleceń nie zawsze regularna. Praca łatwa nie jest, a zarobki to temat do dyskusji.


Gdzie pracujemy?

Event manager jest poszukiwany w kilku sektorach, warto wymienić:

 • Agencje Eventowe – największa grupa, zatrudniająca od kilku do nawet kilkunastu Project Managerów w swoich szeregach.
 • Agencje PR’owe i Marketingowe – tu zapotrzebowanie na nasze usługi jest coraz bardziej popularne z uwagi na powstanie kierunku Event Marketingu, mającego za zadanie promocję firm, produktów i usług na specjalnie organizowanych wydarzeniach.
 • Korporacje – zwykle zatrudniają jedną osobę do nadzorowania agencji eventowych obsługujących firmy na podstawie zawartych umów i kontraktów.
 • Biura podróży – są także ciekawą przystanią rozwijającą często horyzonty poza granice kraju. Wyjazdy typu „incentive” mające na celu motywację i integrację pracowników są coraz popularniejsze i chodź kosztowne  zwracają się pracodawcy wielokrotnie.
 • Inne – dodatkowo warto wymienić firmy organizujące wesela, restauracje, Night Cluby, firmy zajmujące się wynajmem powierzchni, hotele, obiekty sportowe i kulturalne.


Za co płacą?

Od czego zależą płace eventowców? Na wysokość wynagrodzenia mają wpływ czynniki takie jak: wielkość firmy, kapitał firmy, wykształcenie pracownika, staż pracy, region zatrudnienia.

Czym zajmuje się event manager? Do zadań eventowców można zaliczyć: zarządzanie strategią eventów, planowanie spotkań i specjalnych wydarzeń, koordynowanie organizacji eventów, kontrola realizacji wydarzeń pod kątem zgodności z budżetem, negocjowanie kontraktów. Event Manager odpowiada za scenariusz wydarzenia, jego oprawę scenograficzną, muzyczną i artystyczną. Poszukuje dostawców cateringu oraz konferansjerów – w zależności od oryginalności pomysłu i zapotrzebowania. W cenie jest współpraca z gwiazdami ze świata mediów (piosenkarzami, artystami, aktorami), którzy uświetniają imprezy swoją obecnością.


Ile zarabia Event Manager?

Mimo dynamicznego rozwoju branży eventowej w Polsce, nadal trudno o wiarygodne dane na temat zarobków. Różne źródła (badania, sondaże, raporty) podają różne kwoty, jednak można wyłonić z nich kilka wspólnych liczb.

Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3 988 PLN brutto. Co drugi event manager otrzymuje pensję od 3 065 PLN do 6 000 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych event managerów zarabia poniżej 3 065 PLN brutto. Na zarobki powyżej 6 000 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych event managerów.

Podobno najwięcej zarabia się w województwie mazowieckim – średnia to 3 533 zł. Znaczenie ma także wielkość firmy, bez względu na województwo – od 50 do 100 pracowników: 4 600 zł, a do 20 pracowników: 2 509 zł.

Doświadczenie – ważne

Jeśli masz od 10 do 15 lat doświadczenia możesz liczyć na 7 000 zł, gdy zaczynasz od zera średnio otrzymasz 1 805 zł. Więcej płacą firmy z długą historia na rynku –  od 5 do 10 lat: 4 011 zł, do 3 lat: 1 716 zł.

Prowizyjne dodatki

Istotną częścią wynagrodzenia event managera w agencjach eventowych stają się prowizje. Wielkości ich definiowane są na zasadzie wzajemnych negocjacji pomiędzy event managerem a firmą eventową. Wielkość prowizji jest różna od 3% – 35% zysku netto z projektu – w zależności od skali odpowiedzialności i skomplikowania projektu. Niestety event managerowie korporacyjni zwykle nie mają takiego dodatku, chyba, że przy wypracowaniu odpowiedniego pułapu oszczędności dla firmy.

Świadczenia dodatkowe

Na jakie świadczenia pozapłacowe może liczyć event manager? Najczęściej otrzymywane przez event managerów benefity to: telefon komórkowy – 63%, komputer przenośny – 44%, prywatna opieka medyczna – 18%. Bardziej rozwinięte agencje eventowe dają najlepszym samochody służbowe. Często też wyjmują „z rękawa” bilety lotnicze do egzotycznych destynacji.

Dobra agencja eventowa powinna móc zaproponować atrakcyjne warunki pracy. Nie zawsze jednak oczekiwania są zgodne z otaczająca nas rzeczywistością. Czekam na Wasze przemyślenia w tym temacie i z góry dziękuję za każdy komentarz jaki pozostawicie pod tym artykułem.

Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnej walki z tym „wysypem” briefów na naszej wiosce eventowej 🙂

Eventowa Blogerka

źródła danych: goldenline.pl, pracuj.pl, Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń, wynagrodzenia.pl, pensje.net

JOIN THE DISCUSSION

Comments

 • grzesiek_torro 18 kwietnia 2018 at 17:14

  Właśnie zastanawiam się nad pójściem na jakiś dobry kurs na event managera, praca wydaje się fajna, dużo kontaktu z ludźmi czyli to co lubię. Słyszalem dobre opinie o http://emtg.pl/ podobno mają dobrych trenerów. Ktoś może miał z nimi styczność?

  Reply
  • Natalie 8 maja 2018 at 10:21

   Miałam i mocno polecam ten kurs 🙂 Doświadczeni trenerzy i poczuciem humoru 🙂 Inspirujące zajęcia 🙂 Pozdrowienia!

   Reply
  • Danuta 19 lutego 2019 at 11:11

   Tak, ja też polecam, dużo praktyki i co najważniejsze prowadzący mają mega doświadczenie i robią bardzo duże imprezy.

   Reply
 • Sew 19 lutego 2019 at 20:53

  Z perspektywy wymagań stawianych przed tym zawodem pensje EM w PL są absolutnie niedoszacowane. Wiele agencji – jadąc na romantycznym etosie i atrakcyjności zawodu wychodzi z założenia, że fajność pracy rekompensuje niską kasę. Najwiecej są w stanie wyciągnąć freelancerzy, bo zazwyczaj jak ich potrzeba to się „pali” i łatwiej negocjować stawki. Ale i wiąże się to z brakiem stabilności zleceń.

  I dlatego polecam każdemu event managerowi, jak już mu się znudzą takie zarobki albo robota – przejście do branży IT na stanowisko projektowe albo produktowe. Kompetencje w 70% te same a kasa nieporównywalnie lepsza. 🙂

  Reply
  • Agnieszka 28 lutego 2019 at 02:04

   Dzięki SEW. 🙂 Fajność jest ważna mimo wszystko!

   Reply
  • Monia 8 lipca 2019 at 21:22

   Hej, powiesz coś więcej na ten temat? To mnie zaciekawiło. Właśnie szukam czegoś nowego. Rzeczywiście pracy jest mega dużo, weekendy wszystkie wyłączone, a nie zawsze to się przekłada na kasę niestety.

   Reply
 • Wiola 20 września 2019 at 12:02

  Bardzo dobry kurs na event managera jest w Szkole Mistrzów Reklamy w Warszawie. Mają super plan i świetną prowadzącą-Panią Magdę Misztal.

  Reply
 • Sandra 11 października 2019 at 11:39

  Event manager to według mnie idealna praca dla wszystkich żywiołowych i kreatywnych osób z masą pomysłów. Swoją karierę w tym zawodzie dopiero zaczynam, za niedługo kończę kurs event managment w szkole mistrzów reklamy, ale mam za sobą już pierwsze zmagania. Jestem niesamobiczowanie zadowolona, że się na to zdecydowałam bo to zawód, który będzie mnie zaskakiwał każdego dnia 😀

  Reply
 • KJola 23 kwietnia 2020 at 12:51

  Zarobki to jedno, ale satysfakcja z pracy jest ogromna. Mam np. super kontakty do wielu różnych hoteli i manadżerów. Mam dużą wiedze, która mogę się dzielić a propos np. wyboru miejsca na weslee przyjaciółki, że np. Best Western Efekt Express w Krakowie to najfajniejszy hotel tam itd. 🙂

  Reply