fbpx

Ten tydzień, należał do takich, które można by kiedyś zekranizować. Był spontaniczny, niezaplanowany, idący w ślad za nurtem wydarzeń ponurej karty historii rozpoczętej w dniu 24 lutego 2022 na terenie Ukrainy. Wszyscy z nas zaoferowali Pomoc dla Ukrainy…

Jak to możliwe, że w XXI wieku, w czasie dynamiki rozwoju najnowszych technologii, podbojów kosmosu, gigantycznego rozwoju Internetu i social mediów – zobaczyliśmy czołgi na ulicach? Czołgi, rakiety, opancerzone wozy bojowe. I to tuż za naszą granicą. W Europie. Minął już ponad tydzień, kiedy eskalacja działań trwa, doprowadzając do śmierci cywili, obrońców i agresorów.

Protesty przeciwko rosyjskiej inwazji na UkrainieTysiące wybitych okien, wybuchy, zniszczenia zbombardowanych bloków mieszkalnych, gruz, ranni i płacz uchodźców na granicy. Zdjęcia w wiadomościach są tragiczne. Jak stopklatki – przerażająco głęboko wgryzają się w podświadomość. Płacz dzieci. Rozpacz matek i żon. Tęsknota za mężami. Każdy slajd ma inną tragedię. Tylko w tydzień przeszło na teren Polski ok. 1 mln uchodźców. Prawie wyłącznie matki z dziećmi.

Polacy w pospolitym zrywie dobroci, pomagają. Od linii naszej granicy sieją pomoc. Serwują ciepłe napoje, posiłki, noclegi w domach, przytuliskach, w salach gimnastycznych. Wreszcie sami też organizują transporty uchodźców przez samozwańczych wolontariuszy ich prywatnymi autami. Niepotrzebny był rząd, kościół, wojsko… Przeciętni Kowalscy wzięli sprawę w swoje ręce.

Wolontariusze sortują ubrania W niedzielę – cztery dni po wybuchu wojny zastanawiałam się – jak by tu pomóc. Działania wojenne nieprzerwanie ćwiczą Ukraińców nocą z powietrza, w dzień drogą lądową. A ja myślę … i przyciągam…. i tak oto rzeczywistość serwuje mi w kilka dni wyzwania, które z dnia na dzień tylko przybierają na sile. W poniedziałek nieśmiało w firmie zainicjowałam akcję zbiórki, zgodnie z apelem Miasta Poznań, rzeczy na aktualne potrzeby. Nasza sala konferencyjna powoli wypełnia się znaleziskami z naszych domów i zakupami rzeczy nowych.

We wtorek dostałam cynk z potrzebą o nagły kurs samochodem dostawczym do Schronu Kultura na poznańskiej Wildzie, który zebrał dziesiątki paczek i nie miał czym ich przewieźć. Firma szczęśliwie udostępniła mi auto – i pojechałam. W sumie to było nic wielkiego. Zrzuciłam biegiem obcasy, przebrałam się na sportowo i pojechałam 3,5 metrowym busem pod wskazany adres odebrać dary. Na miejscu już czekała grupa osób gotowych pomóc. Załadowaliśmy skategoryzowane wcześniej paczki. Po dosłownie kilku chwilach zamknęliśmy drzwi paki, gdy paczki wypełniły całą przestrzeń busa po sufit. Nasz kurs skierował się na Międzynarodowe Targi Poznańskie – dotychczasowe miejsce zbiórki w Poznaniu, które dosłownie pęka w szwach od darów z całego miasta.

dary dla uchodzcowDobrze oznaczony „punkt zbiórki darów” zachęcał do wjazdu od ul. Głogowskiej w Poznaniu. Podjechałam tyłem do wejścia. W międzyczasie zastanawiałam się, ile potrwa rozładunek na cztery ręce. Rękami moimi i Pana Tomka – organizatora zbiórki, siedzącego obok mnie. Gdy wyłączyłam silnik auta, fala wolontariuszy w zielonych kamizelkach ZHR wylała się ze środka Hali nr 4, aby zrobić sztafetę odbioru darów i przekazania ich do segregacji. Tak, a to był dopiero wtorek.

W środę pojawił się w firmie pomysł na zbiórkę. Doszliśmy do wniosku, że dary rzeczowe może nie dla wszystkich są tak wygodne w przekazywaniu, a część ludzi już coś wydała w weekend. Zbiórka ogłoszona została mailowo, ze wskazaniem, że to powinny być znane organizacje (PAH, Caritas itp.). Dodatkowo #PomagamyUkrainiepodsycaliśmy akcję tym, że decyzją zarządu,  firma dopłaci pięciokrotność tego, co wpłacą samodzielnie pracownicy. Zbieram więc potwierdzenia przelewów już drugi tydzień i skrupulatnie notuję darczyńców raportujących swoje akcje. Przy okazji mega wdzięczność ląduje w każdym mailu zwrotnym. Co za ludzie! Szok! W trzy dni mamy pokaźną pięciocyfrową kwotę zebranych i zliczonych darowizn. Jeszcze jeden tydzień zbiórki i finalizacja.

W czwartek na moim biurku ląduje list z potrzebami od sześciu uchodźców jadących jednym z busów do Poznania. To są konkretne potrzeby, buty dla dzieci starszych i młodszych, ubrania, szczotki do włosów czy bielizna. Zbieramy… załatwiamy, ale nie jest szybko – a wszystko potrzebne na już. Koleżanka z pracy jedzie z zapotrzebowaniem pozbieranym po znajomych lub kupionych w PEPCO i przekazuje do Olandii – gdzie ukraińskie rodziny dostały dach nad głową. Cudowna Kobieta!

Fundacja OlandiaA Hotel Olandia znacie? Jeśli nie, to warto. Właściciel ma ogromne serce. Otworzył drzwi swojego hotelu na 3 miesiące dla uchodźców wraz z wyżywieniem! Koordynuje to Fundacja Olandia. Co więcej, nawet obecnie biznes nie może tam zrobić swojej integracji, bo brakuje pokoi…. Co za gest! Oto moment, kiedy biznes schodzi na plan dalszy, a wygrywają idee wyższe niż magia pieniądza. Serce rośnie każdego dnia jak się słucha, co się wokół nas dzieje.

Kolejna wielka rzecz: Należący do Polkomtelu, 523 pokojowy Hotel Ossa z Rawy Mazowieckiej stał się tymczasowym domem dla 1633 osieroconych dzieci z Ukrainy. Potrzebuje pilnie rzeczy dla dzieci od 3 do 18 lat, w tym ubranek, środków czystości, koców i zabawek. Dzieci zostały ewakuowane z domów dziecka z Odessy i Charkowa. Potrzebne są przede wszystkim buty i ubrania – najbardziej dresy, bluzy – rozmiary od 116 w górę; środki czystości – mydła, płyny dla dzieci i młodzieży, szampony, pasty do zębów i szczoteczki itd.; bielizna; zabawki – kredki, bloki, kolorowanki, dla starszych dzieci – kolorowanki dla dorosłych, puzzle, klocki, gry, ewentualnie pluszaki; koce.

W międzyczasie w Poznaniu na pl. Wolności szykuje się koncert #swiatlodlaukrainy, gdzie podczas blisko Lwy w ZOO Poznaniu4-godzinnego wydarzenia wystąpi 14 znakomitych artystów i artystek związanych z poznańską sceną muzyczną. W czwartek z Odessy w Ukrainie wyruszyły dwa lwy, sześć tygrysów, dwa kragale i ligeon, które ZOO Poznań przygarnia do siebie! Tyle radości…Drobne krople dobroci otulają nas z każdej strony.

No i piątek pobił wszystko. Ktoś zapukał i wszedł do pokoju, w którym od 7 rano goniłam zaległości grzecznie siedząc przy swoim biurku. Zapytał o pomoc lekko zmieszany nie wiedząc jak zareaguję na wieści, które zaraz mi zaserwuje. Znów Ukraina. Hasło: Pomoc. Gdzie? pod Kijowem. W Żytomierzu.- (Oczy zaczęły mi się powiększać…)- Dom Dziecka. Ewakuacja. Transport załatw Aga, proszę . SZOK. W jednej chwili dostałam na całym ciele dreszcze. JA? Pod Kijowem? Autokarem? Na terenie wojny? Niedowierzanie. W głowie wykrzykniki, a w pamięci obrazy z wczorajszych Faktów…

No dobra. Działamy. Zobaczymy co się da zrobić…

Podrążyłam temat, zatelefonowałam do współorganizatorów akcji i w pół godziny złapałam, co konkretnie należy zrobić. Okazało się, że część operacji już była skoordynowana i to w najtrudniejszych ich częściach. Autokar poruszający się po Ukrainie, który miał jechać po dzieci – właśnie stoi w naprawie w …Krakowie. Dlaczego? Bo był ostrzelany i wymieniają szybę przednią po pociskach. (o Jezusie…- myślę sobie). Dziś będzie gotowy do dalszej drogi.

Autokar ma jechać na przejście graniczne do Medyki, potem pod Kijów do Żytomierza do Domu dziecka. Koordynuje go jakaś Fundacja. Plan jest taki, że kierowca autokaru zabierze dzieci z Żytomierza i ma rodziny z ukrainy w Polscewracać do Polski… Naszym zadaniem jest: znaleźć busa i kierowcę, który odbierze ich na granicy. Piszę więc o „zadaniu” do naszej firmowej grupy mailowej. Że kierowca, że kategoria B, ale dostawczy osobowy, że dom dziecka, że weekend. Zgłasza się 6 osób. Dwie pierwsze osoby odbierają dziką kartę delegacji z misją, z pakietem ekstra ubezpieczenia i zapasem na lunch dla dzieci.

Startują o 4 rano. Jadą z drugim autem zaprzyjaźnionej firmy. Na miejscu są koło 13-ej w sobotę. Sprawy z transportem dzieci z Żytomierza komplikują się na miejscu (nie znam szczegółów). W rezultacie – nasi kierowcy zabierają dwa busy seniorów i matek z dziećmi, które zgarniają z granicy. Jeden pan na wózku inwalidzkim. Do Poznania dotarli o 4-ej w nocy w niedzielę. Potem jakoś z mocą innych aniołów stróżów zorganizują im dach nad głową. Ja – w centrum uwagi – a jednak z daleka. Smsy pełne smutku tego co zobaczyli na miejscu – już pominę, bo serce ściska od tych wrażeń.

Ukrainska dziewczynka trzymajaca flagePłynęłam rzeką zdarzeń w pełni dostosowując się do realiów jakie wokół nas się rozgrywają. Jedność i konsekwencja w jedynym takim pospolitym zrywie humanitarnym Polaków 2022 roku. Niepomaganie jest nie jest w modzie. Spirala pomocy zaraża innych. Może zaraz dołączą instytucje Państwowe, rząd, kościół, wojsko? Kto wie…

Siły i motywacja teraz powinna iść w pomoc Ukraińcom w znalezieniu pracy i domu. Aktualnie na każdego uchodźca 2-3 osoby są chętne w Polsce na udostępnienie mieszkania, pokoju, łóżka. Dziś duma i ogromne wzruszenie rozrywają mnie od środka – gdy czytam posty znajomych na FB czy LinkedIn.  Wokół nas pełno dobra. My Polacy – jesteśmy doskonali w gaszeniu pożarów. Zryw ludzi dobrej woli jest ogromny. Każdy kto może, angażuje się. Zbiórki ruszyły we wszystkich możliwych punktach miast i regionów. Internet rozgrzał się do czerwoności. Jak nasze polskie serca. Dziękuję Wam bardzo. Kocham być Polką. Pozdrawiam Was.

Aga

ps. Pewnie wiecie co i jak – ale poniżej informacje pomocowe z kilku organizacji i fundacji, które między innym, też prowadzą zbiórki pieniężne na rzecz Ukrainy. Przesyłam, może Wam też się przyda.

CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ,  
https://pcpm.org.pl/ukrainaotwiera się w nowej karcie
oraz poprzez Facebooka:
https://www.facebook.com/donate/2948107692167955/4897929046952704/otwiera się w nowej karcie

POLSKI CZERWONY KRZYŻ
Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA” oraz za pomocą wpłat PayU na stronie: 
https://pck.pl/wspieraj-nas/

POLSKA AKCJA HUMANITARNA
Wpłat można dokonywać na stronie: https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina

FUNDACJA POMAGAM.PL
Zbiórka „Solidarni z Ukrainą” – wpłacać można tutaj:  https://pomagam.pl/solidarnizukraina

POLSKA MISJA MEDYCZNA
Wpłat można dokonywać na stronie:  https://pcpm.org.pl/ukraina

CARITAS POLSKA
Można pomóc: caritas.pl Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA, Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

FUNDACJA HUMANDOC
Zbiórka „Misja Ukraina” – wpłacać można tutaj: 
https://zrzutka.pl/6phj34

UNICEF POLAND
Pomoc dla dzieci na Ukrainie – wpłacać można tutaj: 
https://www.facebook.com/donate/462703465452564/10158711221256545/

FUNDACJA POLSKA POMOC
Wpłacać można na konto: 22 1600 1462 1885 1446 5000 0001 z dopiskiem: Pomoc Ukrainie
https://www.facebook.com/fundacja.polska.pomoc/posts/4805355322874385

FUNDACJA PRO SPE
Pomoc dla mieszkańców Ukrainy – wpłat można dokonywać na stronie:
https://www.facebook.com/donate/442810787626237/

KLUB UKRAIŃSKI W KRAKOWIE – FUNDACJA ZUSTRICZ
Wpłacać można na konto Fundacji Zustricz: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904
https://www.facebook.com/zustricz/posts/3191017424463952

FUNDACJA SŁUŻBY RATUNKOWE RP
Wojna na Ukrainie – wsparcie medyków – wpłacać można tutaj: 
https://zrzutka.pl/ukraina-wsparcie

FUNDACJA OCALENIE
Pomoc dla osób z Ukrainy – wpłat można dokonywać na stronie:
https://www.facebook.com/donate/275450921370284/

FUNDACJA SIEPOMAGA
Pomoc ofiarom wojny na Ukrainie – wpłacać można tutaj: 
https://www.siepomaga.pl/

FUNDACJA BENEFICJUM
Z Całego Serca dla Ukrainy – wpłacać można tutaj: 
https://beneficjum.com/projects-post/

FUNDACJA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA 
Apel o solidarność i wsparcie dla dzieci
Darowiznę można przekazać on-line: mikolaj.org.pl/Ukraina  lub  na konto: Fundacja Świętego Mikołaja numer: 37 2130 0004 2001 0299 9993 0002 z dopiskiem: darowizna na pomoc dzieciom na Ukrainie

STOWARZYSZENIE „SOS WIOSKI DZIECIĘCE W POLSCE”
SOS dla dzieci Ukrainy – wpłat można dokonywać na stronie:
https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy

FUNDACJA PRZYSZŁOŚĆ DLA DZIECI
Pomoc dzieciom z Ukrainy – wpłacać można tutaj: 
https://przyszloscdladzieci.org/zbiorka/ukraina

FUNDACJA DOBRA FABRYKA
Na pomoc Ukrainie! Wpłat można dokonywać na stronie: 
https://www.dobrafabryka.pl/chce-pomoc/akcja/na-pomoc-ukrainie

FUNDACJA DOBRYCH INICJATYW
Wsparcie dla Ukrainy i uchodźców. #FDIAid
Wpłacać można tutaj: 
https://www.fdi.org.pl/pomoc-dla-ukrainy/

SPECJALISTYCZNA JEDNOSTKA RATOWNICTWA WETERYNARYJNEGO – #SJRWnapomocUkrainie, Wpłat można dokonywać na stronie: https://platnosci.ngo.pl/c/4580/Pomoz-nam-niesc-pomoc-osobom-i-zwierzetom–ktore-ucierpialy-w-konflikcie
oraz bezpośrednio na konto fundacji 96 1140 2004 0000 3302 8208 8553 z dopiskiem „UKRAINA”
https://www.facebook.com/PolishSpecialisedAnimalRescueUnit/?comment_id=Y29tbWVudDo1MTM5MjY4NjY2MTExNDI0XzUxNTIwODI5NDgxNjMzMjk%3D

FUNDACJA ADRA POLSKA
Zbiórkę na rzecz pomocy humanitarnej na Ukrainie można wesprzeć: wpłacając datek za pośrednictwem strony: adra.pl/pomoc-ukrainie/ dokonując wpłaty na nr konta 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 (Fundacja ADRA Polska) z dopiskiem „Pomoc potrzebującym na Ukrainie”.

FUNDACJA AVALON
Fundacja Avalon postanowiła wesprzeć w działaniach ukraińską Organizację Vostok.SOS, która swoimi działaniami wspiera rodaków w tym trudnym, wojennym czasie. Do zbiórki można dorzucić się tu: 
https://helpuj.pl/zbiorki/pomoc-ofiarom-wojny-w-ukrainie-wsparcie-organizacji-vostok-sos
FUNDACJA JiM Prowadzi zbiórkę, której celem jest wsparcie dla dzieci autystycznych z Ukrainy, których lost jest przez obecną sytuację wojenną zagrożony. Zebrane pieniądze zostaną przekazane fundacji Dziecko z Przyszłością (Дитина з майбутнім) https://www.facebook.com/donate/313516883978838/
FUNDACJA TURBO POMOC prowadzi zbiórkę dla dzieci i rodzin poszkodowanych na Ukrainie
https://www.turbopomoc.pl/podopieczni/p/dla-dzieci-i-rodzin-poszkodowanych-na-ukrainie/

STOWARZYSZENIE SURSUM CORDA
Uruchomiło dwie zbiórki na rzecz Ukrainy, na start każdej z niech przekazując z własnych środków po 10 tys. zł.
Zbiórka nr 1: Na materiały medyczne i opatrunkowe dla Ukrainyotwiera się w nowej karcie
Informacja na Facebooku: https://www.facebook.com/Stowarzyszenie.sursum.corda/posts/5547763588567336
Zbiórka nr 2: Na zakup bonów towarowych dla Uchodźców z Ukrainyotwiera się w nowej karcie
Informacja na Facebooku:  https://www.facebook.com/159205967423152/posts/5543950808948614/?d=n
ZWIĄZEK CENTRALNY DZIEŁA KOLPINGA W POLSCE
Rozpoczął przyjmowanie uchodźców w swoim ośrodku w Luborzycy k. Krakowa i zbiera datki na pomoc dla nich.
https://kolping.pl/solidarni-z-ukraina-zbiorka
https://www.facebook.com/kolping.polska

FUNDACJA DLA SOMALII
Zbiera środki na pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Zakres pomocy będzie uzależniony od rozwoju konfliktu na Ukrainie i dostosowany do potrzeb. 
https://www.facebook.com/donate/1148264522583979/
PRO-DZIELNIA
Zbiera artykuły pierwszej potrzeby dla Ukrainy
https://www.facebook.com/events/355073573176180

FUNDACJA OPEN CULTURE
PEN Ukraina w kooperacji z PEN Białoruś oraz Fundacją Open Culture otwiera powszechną zbiórkę funduszy na rzecz ukraińskich twórców kultury. Jest to zbiórka funduszy na wsparcie ukraińskich pisarzy, dziennikarzy, naukowców, tłumaczy, artystów, którym grożą niebezpieczeństwa wojny prowadzonej przez Rosję z Ukrainą.
https://openculture.org.pl/wsparcie-ukrainskich-dzialaczy-kultury/

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO (BGK) 
w imieniu Narodowego Banku Ukrainy (NBU) otworzył specjalne konto, na które od dziś można wpłacać pieniądze na pomoc Ukrainie. Środki trafią bezpośrednio do Narodowego Banku Ukrainy.
Środki należy wpłacać na numer rachunku: 91 1130 0007 0080 2394 3520 0002
Odbiorca: Narodowy Bank Ukrainy.
Tytuł przelewu: Wsparcie dla Ukrainy.
Rachunek służy do gromadzenia środków pieniężnych w PLN i dokonywania rozliczeń bezgotówkowych.

FUNDACJA ARI ARI
Zbiórka pieniędzy na pilną pomoc dla osób z niepełnosprawnościami w Ukrainie: Droga do samodzielności.
https://pomagam.pl/drogadosamodzielnosci
STOWARZYSZENIE „POROZUMIENIE WSCHÓD – ZACHÓD”
Pomoc uchodźcom: Numer konta: 95 1750 0012 0000 0000 3889 1707 (BNP Paribas Bank Polska S.A.)
W tytule wpłaty prosimy wpisać: DAROWIZNA – POMOC UCHODŹCOM Z UKRAINY
Nazwa i adres posiadacza konta: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Porozumienie Wschód – Zachód”, Gać 53, 55-200 Oława, Dla wpłat z zagranicy: IBAN PL95 1750 0012 0000 0000 3889 1707, SWIFT: PPABPLPKXXX

STOWARZYSZENIE MANKO – GŁOS SENIORA
Zbiórka pieniężna na rzecz pomocy uchodźcom, którzy aktualnie przebywają w Polsce
Darowizny można wpłacać przelewem na numer konta:
36 2490 0005 0000 4600 3373 9579
W tytule przelewu prosimy o wpisanie ,,Solidarni z Ukrainą”.
W siedzibie Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora (Os. Urocze 12, 31-953 Kraków) trwa zbiórka darów dla samotnych matek i dzieci z Ukrainy.

FUNDACJA GOPR
Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe włączyło się do zbiórki pieniędzy na pomoc Ukrainie, a w szczególności na wsparcie rodzin górskich ratowników ukraińskich. Prowadzi zbiórkę pieniędzy na stronie: http://siepomaga.pl/fundacjagopr oraz bezpośrednio na rachunek bankowy Fundacji GOPR: 50 1750 0012 0000 0000 3337 6127 (tytuł wpłaty: UKRAINA).

KRAJOWE TOWARZYSTWO AUTYZMU
Celem zbiórki jest pomoc osobom z spektrum zaburzeń autystycznych i ich rodzinom w Ukrainie i uchodźcom w Polsce
https://www.facebook.com/donate/481240527010530/

TERRA TARNOGRODENSI
lokalne stowarzyszenie historyczne Terra Tarnogrodensis  zbiera środki dla uchodźców z Ukrainy. Środki zostaną przekazane na lekarstwa dla uchodźców, którzy w Tarnogrodzie mają przystanek w drodze do swoich rodzin i znajomych. Gmina Tarnogród leży ok 60 km od granicy. Proszę o wsparcie. Link do zbiórki https://zrzutka.pl/gjnu6

FUNDACJA UKRAINA
Zebrane środki będą przeznaczone na wsparcie Ukrainy oraz potrzeby uchodźców z Ukrainy.
https://www.facebook.com/fundacja.ukraina
FUNDACJA ROZWOJU EKONOMII SPOŁECZNEJ
zbiórka na pomoc dla poszkodowanych w wojnie w Ukrainie. Dysponentem merytorycznym środków jest Stowarzyszenie Wałbrzych-Ukraina. Konto, jego obsługę oraz zbiórkę publiczną do puszek organizuje Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzycha.
Zbiórka – Pomoc Humanitarna dla Ukrainy | Facebook

Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej z Wałbrzycha.
Bank Credit Agricole konto numer
93 1940 1076 3050 1784 0009 0000
Dopisek – pomoc humanitarna dla Ukrainy.

JOIN THE DISCUSSION