fbpx

Na tegoroczne CeBIT 2013 w Hanoverze pojechałam z ciekawością i wielkimi nadziejami Eventowca – Podpatrywacza. To w końcu jedne z największych targów technologicznych w Europie, gdzie nowinki i prototypy prześcigają się w pościgach po palmę pierwszeństwa. Wchodzimy – 20 hal – połączonych korytarzami, każda dedykowana innym rodzajom technologii. Szukam stoisk innowacyjnych, cudów ze świata rozwiązań multimedialnych, mobilnych czy internetowych aplikacji ułatwiających żyć i pracować.

CeBIT 2013 – co tutaj znajdę?

Duma i bez uprzedzenia! To Polska właśnie !

Pierwsze co się rzuca w oczy – to dużo tu polskiej myśli technologicznej, polskich stoisk, polskich przedsiębiorców i nas – polskich ludzi dookoła. Człowiek czuje się przez moment dumny, że tak daleko a jednak po naszemu. Przyglądam się polskiej kreacji stoiska, polskim filmom wyświetlanym na bezszwowych ekranach. W na nich na przykład grupa tańczących nastolatków zachęca do inwestowania w naszym kraju. Potem krótko o pierwszej na świecie kostce do gry z interfajsem Bluetooth,  łączącej świat gier planszowych ze światem gier wirtualnych stworzonych przez naszych Inżynierów z Poznania. Kolejny kilkuminutowy film zawiera prezentacje i wywiady z ojcami kilku ważnych i bardzo ciekawych polskich osiągnięć technologicznych. Polska jako partner strategiczny tegorocznych targów CeBIT 2013, była napotykana niemal w każdej z hal. W każdym ze stoisk można było spotkać przedsiębiorców ze świata szeroko pojętym IT, od informatyki aż po technologie lotnicze. Kilka wizytówek z przyjemnością zachomikowałam w torebce. Film promujący Polskę na CeBIT 2013 – można przejrzeć pod linkiem: http://www.youtube.com/watch?v=vZYSnn2XE0g, zajrzyjcie – warto!

Polskie stoisko na CeBit 2013

 

Co porwało?

Stoisko Samsunga. Powala na łopatki ogromem, kolorystyką, wyrazem i kreacją. To definitywnie jedno z najlepiej wyglądających stoisk. Scenografia wiszących na żyłkach kwadracików w kolorach porównywalnych do App w Smartfonach nadaje stoisku lekkości, charakteru i wizji przyszłości. Daje to wyraz jakby nieskończoności… czegoś co może się tylko rozwijać i lecieć dalej. Piękne! Oprócz całego mnóstwa sprzętu jakie tu zostało zaprezentowane oko przykuł telefon z funkcją projektora, który na pewno by mi się przydał na odprawach z załogą przed eventem i  drukarki potrafiące drukować 40 stron na minutę. Nie zabiorę – bo kupić oczywiście się nie da J. Dodatkowo dosyć ciekawy był przezroczysty wyświetlacz Samsunga. Który możecie podejrzeć o tutaj: http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=XnZtiQV1OMA&feature=endscreen

Stoisko Samsunga na CeBIT 2013

Wizja Mappingu połączona z ruchem aktora.

Kolejną wręcz zaskakującą nowinkę znalazłam na stoisku IBM’a. Inscenizacja pokoju – wyświetlana na trzech płaszczyznach – horyzontalnej, wertykalnej i płaskiej. Na górze widzę potężne kombo-projektory wyświetlające obrazy pokoju. W pokoju chodzi sobie Pani w czarnym kombinezonie i udając ruchy kinekta zmienia układ obrazu. Obraz jest bezprzecznie mappingiem 3D. Trzeba to zobaczyć. Taki interaktywny spacerek. W wydaniu animatora znacznie bardziej porywający… efekt końcowy można podejrzeć o tutaj:  http://www.youtube.com/watch?v=bdkJdudYUuU

Świat w Liczbach – Tu i teraz.

Kolejne stoisko które porywa serce do góry to stoisko SAP zatytuowane Share Your Dreams. Przepiękna lekka scenografia, kolorowe literki wyrażające więcej niż tylko siebie. To kulminacyjna stacja spotkań wszystkich odwiedzających CeBIT . W liczbach to około 4 240 firm, z 70 krajów, i ponad 320 000 szukających wrażeń ludzi podobnych do mnie zbiera się właśnie w tym jednym miejscu. SAP w sposób dość innowacyjny pokazuje prototypy urządzeń, o których niedawno można było tylko pomarzyć. Część wymienię jedynie hasłowo – gdzie samo funkcjonowanie hasłowe bynajmniej nie jest. Pojawiają się tu takie hasła jak Mobilna Sieć Baz Dostępu umieszczona w jednej Chmurze (Cloud), zinternetowane rzeczy domowego użytku (w tym lodówki), Inteligentny Robot z Lego czy też system badający zużycie konsumpcji energii na 1m2 na Mannhatanie zwany SAP HANA. O tych nowinach możecie więcej dowiedzieć się tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=y9yKHbbX3Mg .

SAP & share your dreams, CeBIT 2013

Dodatkiem do scenografii SAP było bardzo gustownie zaprojektowane liczniki statystyk z życia wziętych np. ile dzieci się dziś urodziło, ile wysłanych zostało dziś maili czy też ile połączeń telefonicznych dziś wykonała nasza sieć. Skala robi wrażenie i pobudza do wyobraźni ile znaczy ludzkość w dzisiejszym szybkim świecie…

Licznik statystyk na SAP, CeBIT 2013

Zeskanuj smartfone z kodem

Dzisiejsza technologia pozwala skanować kody dostępu na targi przez urządzenia Smartfone, czy Tablety zaraz przy wejściu, zastępując tradycyjne bilety wstępu. Tu, na CeBIT 2013 mobilność to więcej niż tylko trend. To wręcz jest przygoda. I te uśmieszki zdziwionych ludzi, że to działa – dopełniają pełni obrazu.

Motoryzacja z IT w jednym tangu…

Potęgi mototyzacyjne takie jak BMW czy Daimler łączą swoje siły ze światem armii IT stwarzające nowe rozwiązania. Codziennością stają się integracje przestrzeni samochodowych ze światem Internetowym. Systemy te idą ku opracowaniu sieci komunikacji social mające na celu łączenie Cię z najbliższym serwisem za pomocą RFID, dzięki czemu głosowo możesz wybrać rodzaj usług, wezwać pomoc, czy namierzyć swoje skradzione auto. Ciekawe jest instalowanie jak w samolocie ekranów na wszystkich fotelach aut osobowych – tak aby zapewnić dostęp do ekranu również pasażerom z tyłu.

Mogę tak długo…

Mnogość nowinek przerasta mnie i moje pojęcie o współczesnym poziomie rozwoju technologii. To co podtrzymuje na duchu to fakt że poziom usług eventowych na targach CeBIT 2013 wcale nie odstaje rozwiązaniami od tego co proponują firmy w Polsce. Nadal modna jest rozszerzona rzeczywistość, nadal modne mobilne aplikacje, kolejne nowe social media. Połączenie kurtyny ledowej z dźwiękiem wypuszczanym z DJ-ki, jeszcze nie spotkałam u naszych dostawców sprzętu – ale może to nie dotarło do mnie jeszcze a już u nas też jest!

Pozdrawiam serdecznie!

Aga Ciesielska

 

Sprawdź także:

Targi ShowTech 2013 – Eventowa gratka dla ciekawskich

Świetlna Rzeźba – innowacyjna formuła ekspozycji w Mediolanie

Dron na evencie!

JOIN THE DISCUSSION

Comments

  • Dron na evencie! 18 lutego 2015 at 14:47

    […] CeBIT 2013 w Hanoverze = czyli Całkiem Niezły BIT! […]

    Reply
  • Fanni 13 maja 2016 at 13:08

    Woman of AlaFi…eantnstic operate you may have finished, this site is admittedly awesome with great info. Time is God’s technique for maintaining every little thing from occurring without delay….

    Reply