fbpx

W sierpniu przyjeżdża do Polski po raz kolejny Cirque de Soleil – najlepszy cyrk świata. Zakontraktowana Tauron Arena w Krakowie, szczyci się już swym zacnym gościem. Scena będzie budowana trzy tygodnie. Artyści, support – to prawie 250 osób załogi. Scenografia – to kilka kontenerów. A gdyby tak nie wylądowali na tych Balicach – to co wtedy? No właśnie….

Dziś wątek nieco inspirowany Stingem, który miał koncertować w Krakowie. Jak sobie z tym radzi lokalizacja i organizator koncertu? Co w tym czasie dzieje się za sceną jak koncert w ostatniej chwili zostaje odwołany ?

fot. K.Cegłowska

fot. K.Cegłowska

 

Dla Organizatorów – odwołanie koncertu jest dość skomplikowane. I drogie. Dodam że irytująco działa na fanów. Sting i Paul Simon mieli wystąpić w Tauron Arenie Krakowie w kwietniu. Show odwołane z powodu gorączki Stinga i symptomów grypy. Koncert Black Keys w lutym 2015 odwołany z powodu kontuzji barku wokalisty. Pharrell Wiliams odwołuje czerwcowy koncert (2014) z powodu przyczyn niezależnych od organizatora. W tym samym miesiącu również nie dochodzi do koncertu Atoms for Peace, z powodów technicznych związanych z bezpieczeństwem imprezy. Zespół Weekend w lutym 2013 roku odwołuje Jarosławcu koncert z powodu złych warunków atmosferycznych. Ci ostatni spotykają się w sądzie z artystami żądając zadośćuczynienia finansowego. No właśnie – i co dalej …?

Elton John nie dojechał do Trójmiasta...

Elton John nie dojechał do Trójmiasta…

Znam to uczucie rozczarowania. Kiedyś mi je sprzedała Nelly Furtado gdy na Poznańskiej Malcie rozpętało się prawdziwe piekło burzy, a deszcz lał się z nieba strumieniami. Dziewczyna wyszła na scenę, zaśpiewała dwa kawałki i zawróciła biegiem chwilę po piorunie który uderzył w zadaszoną scenę nad jej głową. Reszta już była do przewidzenia. Niespokojny tłum forsował bramki, wszyscy biegali w każdą stronę próbując wydostać się z otwartej przestrzeni na której szalała niezwykła burza lipcowego lata 2008r. Pozostało mi też zanucić sobie „I’m like a bird” i zwiewać do domu suszyć ubrania. Na szczęście przytomni organizatorzy postanowili swoich fanów zaprosić na drugi dzień na powtórkę koncertu Nelly Furtado.

Burza przerwała koncert Nelly furtado w Poznaniu (2008)

Burza przerwała koncert Nelly furtado w Poznaniu (2008)

Jak często gwiazdy odwołują koncerty lub przekładają datę ich grania?

W skali organizowanych koncertów jest w naszym kraju dość sporo. O odwoływaniu koncertu nada słyszy się dość rzadko. Na świecie to zaledwie 5 procent ogółu, czyli dzieje się dość rzadko. W Polsce coś ostatnio dość często obserwujemy to zjawisko. Nasz kraj za czasów komuny było okrzyknięte pustynią koncertową. Po upadku żelaznej kurtyny zaczęły do nas przyjeżdżać coraz większe gwiazdy, a rynek rósł w siłę. U2, Metallica, Madonna, George Michael, Red Hot Chilli Peppers – najwięksi występowali w Warszawie, Łodzi, Katowicach czy Wrocławiu, rzadziej w Trójmieście.

W tym roku Sting odwołał koncert w Krakowie

W tym roku Sting odwołał koncert w Krakowie

Jakie są główne powody odwoływania koncertów w ostatniej chwili?

Choroba. Zła pogoda. Kwestie techniczne, w tym wyposażenie sceny. Bezpieczeństwo. Czasem zdarzają się problemy na granicy. Selene Gomez odmówiono dostania wizy do Rosji na jej koncert z powodu jej poparcia dla związków homoseksualnych. Przeważnie są to wiarygodne powody. Sama gwiazda zwykle lubi swoją pracę i szanuje swoich fanów – stąd zdarza się to rzadko.

Zmiana planów?

Odwoływanie koncertów bez wskazania nowej daty – jest gorszym złem dla fanów i budzi emocje. Często Artysta też czuje się zwyczajnie gorzej i myśli że podoła. A tu gorączka, osłabienie, dreszcze i po zabawie. Odwołanie dwa dni przed/dzień przed to najczarniejszy z możliwych scenariuszy dla Organizatora. Taki koncert zwyczajnie nie da się przenieść na jutro czy pojutrze – bo są grafiki rezerwacji techniki, grafiki obłożenia lokacji, grafik gwiazd i innych ludzi po stronie organizatora. Wspólny mianownik buduje się w ustaleniach pomiędzy stronami zwykle na kilka miesięcy przed planowanym koncertem. Cała logistyka imprezy jest nieco skomplikowana. No i oczywiście trzeba oddać ludziom pieniądze za bilety…

Gwiazda odwołuje koncert - i co teraz? Fot. Katarzyna Cegłowska/Kettie.pl

Gwiazda odwołuje koncert – i co teraz? Fot. Katarzyna Cegłowska/Kettie.pl

Przy odwołaniu koncertu – wszystkie trzy strony zainteresowanej gromadki – tracą: Fan, Gwiazda jak i Organizator. W kwestii bezpieczeństwa warto mieć ukryty paragraf w umowie – co w razie gdyby Gwiazda miałaby nie dojechać na nasz event. Najlepiej działają potężne kary które stanowią zadośćuczynienie i próbę rekompensaty. W przypadku tego drugiego – dla organizatora to policzek gdy na jego event nie przyjedzie sama gwiazda. Na wszelki wypadek warto się ubezpieczyć od takiej ewentualności. Ubezpieczalnia wówczas wypłaca rekompensatę dla organizatora z których można odzyskać popłacone zaliczki na lokalizację, scenografię, technikę…. Ale eh…nie życzę nikomu…. Sztab kryzysowy ma co robić.

Pozdrawiam Was serdecznie, majowo, wiosennie.

Aga

Ps. Na wspomnianym koncercie Nelly Furtado pamiętam, że rozpętało się prawdziwe piekło. Pioruny biły, strumienie deszczu się lały a ja przemokłam do suchej nitki. I taka focia leżakuje u mnie na kompie z tego czasu;

 

Balon "Poznań - tu warto żyć" - po przerwanym koncercie Nelly Furtado z powodu burzy stulecia.

Balon „Poznań – tu warto żyć” – po przerwanym koncercie Nelly Furtado z powodu burzy stulecia.

Więcej o fuck’upach w branży eventowej możecie znaleźć na PRoto:

http://www.proto.pl/aktualnosci/wpadki-na-evencie-czyli-ugasic-pozar-zamiast-dolewac-oliwy-do-ognia

A także z PRoto spotykamy się 15 maja na szkoleniu Event Narzędziem PR’u – z programem możesz zapoznać się tu niżej.

ciesielska_jablonska_event narzędziem PR'u

 

JOIN THE DISCUSSION

Comments

  • Najlepszy artykuł na blogu Eventowej Blogerki? Nominacje! 4 listopada 2015 at 18:41

    […] 1. Gdy Gwiazda Odwołuje Koncert… https://eventowablogerka.pl/gdy-gwiazda-odwoluje-koncert/ […]

    Reply