fbpx

KRAINA WSPÓŁCZESNYCH KOWBOJÓW

Trafiłam niedawno do miejsca, które jest realizacją szalonego hobby i równie szalonych pasjonatów, którzy je uprawiają. Kim są? Otóż są Kowbojami i czyli uprawiają jazdę „po kowbojsku”. Śmieją się że lepiej wyglądają w dżinsach niż w briczesach. Noszą kapelusze z szerokim rondem i buty z ostrogami.  Pasjonują ich treningi w nietypowej, jak na polskie warunki – jeździe w stylu „west”. Gdzie? W Janiowym Wzgórzu w Rzeszowie.

REINING, SLIDDING STOP, SPINY…

Reining wywodzi się od słowa „reins” czyli wodze – a nie jak niektórzy mogą skojarzyć – od deszczu. Wodze, w przeciwieństwie do klasyki, wiszą sobie luźno przez cały czas ujeżdżania. Co ciekawe nie są złączone i nie trzyma ich się z wyłączonym małym paluszkiem na zewnątrz. Od luźnych wodzy zaczyna się całe story. Dziki zachódzaczyna się od wyzwolenia konia z uścisku.Podczas zawodów reiningu oceniane jest jak niedostrzegalnie steruje jeździec koniem i jak skutecznie koń wykonuje polecenia.

288-300x200_f_improf_300x200

Reining to nie tylko jazda, ale też szereg złożonych elementów ułożonych w różnej konfiguracji. Mi to się kojarzy z tańcem konia i z ucieleśnieniem jego radości i energii jaka w nim drzemie. Jedną z takich figur jest spektakularny slidding stop. Polega to na natychmiastowym hamowaniu z galopu, ślizgając się na tylnich nogach konia. Im większy rozbieg – tym większy tuman kurzu. Czasem droga hamowania dochodzi nawet do 7 metrów. W Janiowym Wzgórzu pewnie dlatego jest piaskowa ujeżdżalnia – aby trenować te figury. Sędziowie na zawodach przy figurze slidding stop oceniają czy koń był pod kontrolą czy nie biegł sam, samowolnie, czy prosto wykonał ślizg i oczywiście czy był na luźnych wodzach.

Innym bardzo widowiskowym elementem reiningu są spiny czyli obroty wokół własnej osi konia, a dokładniej wokół jednej tylniej nogi konia – UWAGA…w Galopie! Taki galop w miejscu. Wygląda to niewyobrażalnie pięknie. Prawidłowo wykonane ćwiczenie spin polega na wykonaniu go najszybciej, ale też nie jest łatwe – bo trzeba wykonać je po kilka obrotów i zatrzymać konia dokładnie w tym punkcie z którego startował. Znowu – mamy kontrolę nad koniem, ale na luźnej wodzy.

017-300x211

ORYGINALNY EVENT PLENEROWY

Reinig jest bezprzecznie do wykorzystania przy imprezach na otwartych przestrzeniach. Jego spektakularność i widowiskowość jest potęgowane przez akcesoria jakie prawdziwy Współczesny Kowboj winien posiadać. Jeśli kapelusz, to tylko ze skóry i nie tańszy niż 1000 dolarów –bo tylko wtedy nie spada z głowy, jeśli siodło – to oczywiście z podpornikiem i bogato zdobione – cena przyjemności zaczyna się od 2 500 euro . Do tego dochodzi strój konia – jego kocyki pod siodło, ochraniacze – oczywiście w tym samym wzorku – podobnie jak koszula Kowboja. Tak aby się ładnie komponowało. Buty – Kowbojki oczywiście, mają stępione ostrogi z gwiazdami na krańcach. Stępione – aby nie kaleczyć konia. No i Czapsy czyli wkładane na dżinsy specjalne skórzane obudowy z frędzelkami aby wyglądać już jak amerykański kowboj z westernu  I love it!!!!!!

Rainig ma długą historię – w Polsce kiełkuje od 10 lat. Jeśli macie publiczność uwielbiającą spektakularność, energię i konie – w Janiowym znajdziecie wszystko czego szukacie. Dodam że ekipa jest mobilna.

W samym Janiowym Wzgórzu można znaleźć: salę bankietową mogącą pomieścić do 300 osób, Restaurację w stylu West (50os.) z elementami Kuchni amerykańskiej, Chrzybek grillowy do 60 osób, Namiot weselny – 180 os, Sala nad ujeżdżalnia – 80 os. i zaledwie 37 miejsc noclegowych. Janiowe ma doświadczenie w organizacji imprez plenerowe do 2200 osób i dodam, że 2 razy w roku odbywają się tutaj Ogólnopolskie Zawody reiningowe. Jedzonko pychammmm… noclegi w są okeja serwis bdb. Ludzie przemili i przegościnni. :-) Dają podkowę na szczęście!

Pozdrawiam Was serdecznie,

Aga

JOIN THE DISCUSSION