fbpx
Alvernia Studios

Alvernia Studios

W zeszłym tygodniu wybrałam się do Alvernia Studios pod Krakowem. Poznałam tam bardzo pozytywną osobowość a zarazem bratnią duszę, managerkę tej niezwykłej lokacji – Dorotę Ryciak, która zgodziła się oprowadzić mnie po niesamowitych wnętrzach i dać trochę opowieści o tym właśnie miejscu.

Eventowa Blogerka: Szczerze mówiąc pierwszy raz jestem w takim miejscu. Tu zachwyca przede wszystkim nowoczesna architektura kopuł wyglądająca niczym stacja kosmiczna na księżycu. Wnętrza – wcale nie odbiegają od oczekiwań dojeżdżających tu gości, są również kosmiczne. Widać że architekt i twórca kierował się przede wszystkim fantazją. Łącznie tu jest 13 kopuł. Pomiędzy nimi tunele przeszklonych łączników otwieranych na tylko na linie papilarne przewodnika i jego palca wskazującego. Każde z otwieranych drzwi jest stylizowane jakby wejście do kokpitu statku kosmicznego. Za nimi wchodzi się wnętrza okrągłych kopuł zawierają najdrobniejsze detale futurystycznych wnętrz zaczerpniętych z produkcji filmowych takich jak np.:„Obcy”. Do nich można zaliczyć skamieniałe szkielety, kości i inne elementy wtopione w sufit i ściany. Na samą budowę obiektu wydano kilkadziesiąt milionów złotych. To jakiś obłędna ilość kasy. Dorota, opowiedz proszę jak powstało to miejsce? Kto za to odpowiada? Ile czasu wymagało aby ta lokacja nabrała takich kształtów? Co było celem autora i skąd czerpał inspirację?

Dorota Ryciak: Twórcą i pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Stanisław Tyczyński, założyciel i były właściciel radia RMF FM. Moja pierwsza i długoletnia praca w RMF FM była również pod skrzydłami Staszka i tak już jak widać zostało. Wprawdzie odmienny to „produkt”, ale zaproszenie do współpracy przy Alvernii było ogromnym zaskoczeniem i wyzwaniem.

Patio Alvernia Sudios

Patio Alvernia Sudios

Dorota Ryciak: Pierwotnie pod kopułami miała znajdować się siedziba radia RMF FM, ale po tym, jak w 2006 roku Stanisław Tyczyński sprzedał rozgłośnię, postanowił pieniądze ze sprzedaży zainwestować w wytwórnie filmów Alvernia. Kształt i układ 13-tu kopuł faktycznie przyciąga myśl o bazie kosmicznej. Właśnie z tego powodu studio filmowe otrzymało mianokosmicznego miasteczka”. Pod sklepieniami kopuł znajdują się między innymi trzy nowocześnie wyposażone studia zdjęciowe, zaopatrzone w sale do prób. Alvernia Studios szczyci się zastosowaniem nowoczesnych technologii, dzięki którym jest ono konkurencyjne nawet dla Hollywood. Kuluarowo krąża mity, że „Prezes“ wkręcał w wytwórni każdą śrubkę, wnikliwie i bacznie obserwując przez kilka lat jego rozwój oceniając efekt dograny w każdym szczególne. Jest z nim mocno emocjonalnie związany, stąd śmiem przypuszczać, że faktycznie tak mogło być.

„Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny, w Alvernii

„Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny, w Alvernii

Eventowa Blogerka: No nie powiem – stworzył to człowiek wrażliwy na punkcie scenografii i detali wykończeń. Na przykład – wchodzimy wejściem głównym wprost na recepcję. Po prawej stronie stoi pomnik symbolizujący postać „Obcego”. Sam Obcy i postać potwora jest zmaterializowany w formie postaci zrobionej ze śrubek i części rowerowych, poskładanych z wielką precyzją. Efekt stworzonej postaci jest niesamowity. Obcy jest faktycznie przerażający i autentycznie straszy już na samym wstępie. Jak się domyślam do tego dodajecie też jakieś efekty dodatkowe o których wiedzą tylko wtajemniczeni – zdradzisz nam odrobinkę tajemnicy ?

Dorota Ryciak: Tak. Ale te super dodatki odkrywamy tylko tym którzy się zgodzą z nami na realizację. Obcy w recepcji przy wejściu głównym to monstrum zbudowane ze elementów motocyklowych, samochodowych. Główną inspiracją dla wystroju studia były dzieła H.R. Gigera, genialnego malarza, który zaprojektował m.in. postać tytułowego „Obcego”. Żeby goście wiedzieli, gdzie się znaleźli, po przekroczeniu progu wytwórni wita ich właśnie ta metalowa figura stwora, który na ekranie chciał zjeść Sigourney Weaver.

Obcy w Alvernia Studios

Obcy w Alvernia Studios

Eventowa Blogerka: Sięgnijmy trochę do tematyki eventowej. Podpowiedz proszę, co to się już ze zrealizowanych projektów działo? Jakie ponadprzeciętne pomysły eventowe realizowane były we wnętrzach Alvernii dotychczas ?

Dorota Ryciak: Jeśli chodzi o eventy mamy już na swoim koncie organizację ok. 25 -tu spektakularnych wydarzeń, które wydarzyły się w niespełna 2 lata. Były to: Premiera Mercedesa Klasy S, event korporacyjny banku ING, organizację koncertu „Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Grzegorza Jarzyny, event korporacyjny Arcelor Mittal, Ferrari, Bank BZWBK, Wedel, Oknoplast, Górażdże, BNP Paribas, PGF, Alwernia SA, Exclusive Event i wiele innych. Mieliśmy też tutaj organizację warsztatów dla profesjonalistów z branży filmowej podczas Festiwalu OffPlusCamera i Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie oraz dla firmy Górażdże.

Eventowa Blogerka: I wcale mnie to nie dziwi. Ja tu widzę ogromny potencjał na organizację wydarzeń filmowych i eventowych. Zwłaszcza że tu już powstał bogaty dorobek produkcji filmowych w których znaleźli się polskie filmy, jak „Bogowie”, „Disco Polo”, „Miasto 44” czy „Drogówka”. Realizowano tu również zagraniczne produkcje, m.in. film „Arbitraż” z Richardem Gere i Susan Sarandon w rolach głównych. Z tego co wiem – produkowano tu również reklamy – całkiem niedawno powstały tu m.in. spoty marek Romet, Berlinki, Szubryt i Wawel. Jak to się stało że saldo nie wychodzi na plus jak piszą media? Co się stanie z tym miejscem jeśli nie zacznie przynosić dochodów?

Dorota Ryciak: To pytanie do Prezesa, który nigdy się nie poddaje. Zaznaczę tylko, że Alverni nie zamknięto jak donoszą media a zawieszono działalność głównie z powodów podatkowych. Ten wątek pozostawiam jednak i odwołuję do wypowiedzi Prezesa Tyczyńskiego, który wyjaśnia w mediach tą sytuację. Ja zajmę się i zajmuję produkcją eventów i zachęcam do kontaktu w tym obszarze.

Arcelor Mittal

Arcelor Mittal

Eventowa Blogerka: Kopułki w Alvernii pod Krakowem widoczne są już z autostrady kilkanaście kilometrów przed Balicami w Krakowie. Alvernia to genialny pomysł eventowej lokacji pod wszelkiego typu wydarzenia i dla praktycznie każdej kategorii wiekowej uczestników. Tutaj supernowoczesność i futurystyczność broni się sama. Życzę sobie – wielu klientów, którzy wybiorą to miejsce jako przystań na ich event, a Tobie wielu agencji, które odkryją i zakochają się w tym miejscu tak jak ja. Dziękuję za rozmowę Dorotko.

Dorota Ryciak: Dziękuję Agnieszko za energię, z którą przyjechałaś na spotkanie. Za niezapomniany widok Twojej radości i zdumienia z tego co zobaczyłaś w Alvernia Studios. To była ogromna przyjemność poznać Twoją bratnią duszę. Życzę Tobie i sobie wielu Klientów, którzy wybiorą Alvernia Studios. Dziękuję za rozmowę a wszystkich Twoich czytelników zapraszam zainteresowane agencje na niezobowiązującą wycieczkę po Wytwórni.

Dziękujemy Czytelnikom i cóż zapraszamy tu po event!

Dziękujemy Czytelnikom i cóż zapraszamy tu po event!

JOIN THE DISCUSSION

Comments

  • Bartek Dziedzic 21 lipca 2015 at 11:37

    Świetna lokalizacja na event!

    Reply
  • MP Picnic Day dla branży eventowej 24 lipca 2015 at 10:18

    […] ps2. a w tym m-cu napisałam tez dla Was o ciekawej lokacji Alvernia którą możecie zobaczyć tutaj. […]

    Reply
  • eventeria 9 sierpnia 2015 at 23:16

    Coś niesamowitego, jesteśmy pod wrażeniem. Cieszy że taka architektura zaczyna powstawać w Polsce.

    Reply