fbpx

22 września pod budynek łódzkiego EC1 przyjeżdżają wyjątkowi goście. W oczy rzucają się wysokie obcasy, koktajlowe sukienki, garnitury i krawaty, w które ubrani są uczestnicy i to bez żadnego wyjątku. To właśnie w czwartek, 22 września, poznaliśmy kolejnych Ambasadorów Kongresów Polskich 2016 – osobowości, które zostały nagrodzone za wybitną działalność przyczyniającą się do rozwoju polskiej turystyki biznesowej.

Lokacja

Łódź – miasto przedziwnie, zaskakujące, rozrastające się na przestrzeni kilku lat. To tam zabudowa fabryczna łączona jest w stylowe, nowoczesne kompleksy biznesowe, dając ogromne możliwości dla rozwijającego się prężnie świata biznesu. Wybór tego miasta na organizację Gali Ambasadorów Kongresów Polskich w zabytkowej elektrowni EC1 był nieprzypadkowy.

 

Gdzie? W EC1

EC1 to najstarsza, łódzka elektrownia powstała w 1907 roku, która służyła mieszkańcom do 2001 roku. Obecnie jest po gruntownej rewitalizacji, jako przestrzeń eventowa została oddana do użytku w 2015 roku. Świeża, wyremontowana hala industrialna z wielką symboliczną suwnicą wysoko nad głowami gości, budzi zachwyt wchodzących tu gości. Tonąca w świetle magenta scenografia uwypukla, to co tu jest najpiękniejszego – subtelny romans technologii ze sztuką, zabytkowe schody w centralnej części sceny, przepiękny zegar na samym ich środku i białą scenę z gipsu współgrającą z czerwonym dywanem. Goście czują podniosłość imprezy. Stoły przyozdobione w czerwone róże i drobne diamenciki dodają smaku do całej otaczającej nas aury. A to dopiero pierwsze wrażenie.

EC1 - Gala Ambasadorów Kongresów Polskich, Foto: Michał Karalus, MICE Poland

EC1 – Gala Ambasadorów Kongresów Polskich, Foto: Michał Karalus, MICE Poland

 

Program Ambasadorów Kongresów Polskich

Program Ambasadorów Kongresów Polskich jest realizowany wspólnie przez Polską Organizację Turystyczną oraz organizację pozarządową – Stowarzyszenie Konferencje i Kongresy w Polsce. Służy on promowaniu Polski, jako miejsca organizacji międzynarodowych kongresów i konferencji. Co roku wyróżnia zaangażowanie wielu znamienitych osobowości.

Prof. Marek-PawelczykProgram Honorowych Ambasadorów Kongresów Polskich służy promowaniu Polski jako miejsca organizacji dużych międzynarodowych wydarzeń naukowych, sportowych, społecznych i gospodarczych. Poprzez przyznanie tytułu Honorowego Ambasadora, Kapituła Programu wyróżnia corocznie 20 osób, które zorganizowały konferencje lub kongresy wyjątkowe dla swego środowiska. W tym roku wpłynęło więcej, niż zwykle, bo aż 39 nominacji spełniających bardzo wymagające kryteria Programu. Dowodzi to, że przy wsparciu Poland Convention Bureau POT, SKKP, miejskich biur oraz wielu prężnie działających w kraju profesjonalnych organizatorów kongresów, Polacy coraz śmielej i z sukcesem przekonują międzynarodowe towarzystwa i instytucje do naszego kraju.” – mówi Prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk, Prorektor ds. Nauki i Rozwoju, Politechnika Śląska, Przewodniczący Kapituły AKP

 

Ze sceny

Galę rozpoczyna dwuminutowy materiał promujący Łódź. Po czym ze sceny płynie dźwięczny, spokojny głos gospodyni wieczoru. To ona swoim radiowym głosem wita w części oficjalnej gości. Chwilę później część oficjalna i podniosły moment dla wszystkich tu zgromadzonych. Moment, w którym każdy wyczekuje swojego wyróżnienia. Kolejność wręczania dyplomów była alfabetyczna.  Brawa  i gratulacje wyróżniają kolejne osobowości, dla wielu ten wieczór był szczególny. Ambasadorzy Kongresów Polskich 2016 :

  • Wojciech Cetnarski, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
  • dr hab. n. med. Piotr Chłosta, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
  • Dr hab. n. med. Jacek Durmała, Śląski Uniwersytet Medyczny, Wydział Nauk o Zdrowiu, Katedra i Klinika Rehabilitacji
  • Dr n. med. Piotr Gajewski, redaktor naczelny miesięcznika „Medycyna Praktyczna”
  • Dr n. wet. Jerzy Gawor, Klinika Weterynaryjna Arka, Kraków
  • dr hab. n. med. Mirosław Andrzej Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dra hab. med. Aleksandra Szczygła
  • Dr hab. inż. Roman Kaszyński Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • dr hab. inż. Józef Korbicz Uniwersytet Zielonogórski, Instytut Sterowania i Systemów Informatycznych
  • Dr hab. Oskar Kowalewski, Akademia Finansów i Biznesu Vistula
  • dr hab. inż. Krzysztof Kulpa, Politechnika Warszawska, Instytut Systemów Elektronicznych
  • dr hab. n. med. Magdalena Łętowska, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
  • Dr Karol Marciniak, Polska Izba Nasienna
  • dr hab. n. med. Grzegorz Oszkinis, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu
  • dr hab. inż. Lech Rafalski, Instytut Badawczy Dróg i Mostów
  • Radosław Ratajszczak, Dyrektor ZOO WROCŁAW SP. Z O.O.
  • Dr hab. Ewa Satalecka, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
  • dr hab. n. med. Honorata Shaw, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • dr hab. n. med. Krzysztof Składowski, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach
  • dr hab. n. med. Jerzy Starzyk, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, Klinika Endokrynologii Dzieci i Młodzieży Katedra Pediatrii Wydział Lekarski Instytut Pediatrii Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum
  • Piotr Stępniewski Fundacja Polonia / Instytut Kooperacji gospodarczych Fundacji Polonia

I tak rokrocznie…

Event Gali Ambasadorów Kongresów Polskich jest organizowany każdego roku. Gości na nim cała śmietanka organizatorów i lokacji – bo za każdym razem to wydarzenie opiewa w szyk, gracje i nie rzadko nowe atrakcyjne miejsce. Stali bywalcy wiedzą, że tu się nie tańczy, lecz słucha i adoruje. To się celebruje dźwiękiem, smakiem, okiem, w doborowym towarzystwie. Tu przemysł spotkań docenia i nagradza trud osób, które angażują się w rozwój branży spotkań. Tu się wyróżnia osoby, dzięki którym, w Polsce odbywają się takie wydarzenia jak Światowy Kongres Nasiennictwa na 1600 uczestników z 62 krajów (ISF WorldSeed Congres 2015) czy Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2016 na 16 000 uczestników z 152 państw. Czy ktoś zastanawiał się jak potężne to przedsięwzięcie logistyczne i ile przyciąga miejsc pracy? Tak, efekt skali najpełniej obrazują liczby. W tym celu o wypowiedź poprosiłam dr Wojciecha Fedyka – Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej:


dr wojciech fedyk„Przemysł spotkań to branża zapewniająca dziś na całym świecie dziesiątki tysięcy miejsc pracy i generujący wielomiliardowe obroty. Jak wynika z przygotowanego przez Poland Convention Bureau w POT raportu –
„Przemysł spotkań i wydarzeń w Polsce 2016” wkład sektora w gospodarkę kraju to 1577,3 mln zł, a łączny wkład w tworzenie miejsc pracy to 30 312 w skali kraju. Do 2021 roku zaplanowanych jest ponad 150 dużych międzynarodowych konferencji w Polsce, w tym między innymi sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2017 roku w ICE Kraków czy gromadząca blisko 10 tysięcy specjalistów z całego świata Konferencja Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran EWMA, która odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków w 2018 roku.” – podkreślił dr Fedyk.

Uczta dla ucha…

Dominowała klasyka. Łagodny ton muzyki filmowej, ale w wykonaniu live przez wytworną orkiestrę i dwójkę wokalistów – kobietę w czerwonych pantofelkach i jej partnera, którego znam z Must be the music. Kompozycja utworów sięga filmów Dirty Dancing, James’a Bonda, Va Bank. Filmowo jak na Łódź przystało, ale też wytwornie i klasycznie. Przepiękny koncert Orkiestry zatrzymał wszystkich uczestników do samego końca.

Eventowe sztuczki

System zasiadania do stolików rozpracowany. Już przy samej szatni wręczają mi numerek z 4-ką wskazując wejście do Hali EC1. Tu z łatwością można znaleźć stoliki. Każdy z nich pięknie oznaczony. Widać, że organizator zadbał o najmniejszy szczegół logistyczny tej imprezy. Podobny porządek jest w strefie ścianek, nie ma przytłaczających roll-upów, logotypy głównych partnerów rozświetlają boczne ściany przestrzeni Gali. Nie ma wrażenia nachalnej reklamy, wszystko z umiarem i właśnie tak jak powinno być. W strefie wejścia postawiono filmowe eksponaty z Wytwórni Filmów Oświatowych. Wielu chętnych tu się zatrzymuje by zrobić sobie zdjęcie z zabytkową kamerą Łódzkiej Wytwórni.

 

pawel-augustyniakW części koktajlowej Gali zorganizowano wystawę zdjęć Łodzi autorstwa fotografa Pawła Augustyniaka. „Od kilku lat fotografuję moje rodzinne miasto Łódź. To miasto kontrastów, z pięknymi kamienicami, pałacami czy fabrykami o bogatej historii. Często mijamy niezwykłe miejsca nie widząc ich. Tą niezwykłość i piękno Łodzi chcę wszystkim nam pokazać” – mówi Paweł Augustyniak.

 

Na koniec – przejażdżka Lexus’em

Na tych, których zmorzył sen czekał Lexus, którym można było wrócić do hotelu. Chętnych nie brakowało. Wszędzie słychać było gości opowiadających i wymieniających się między sobą emocjami z tej Gali. Gasną światła, chwila przerwy, spotkamy się za rok, w kolejnym ekscytującym miejscu – Centrum Kongresowym ICE Kraków w Krakowie. Na koniec wymowny cytat i chwila refleksji dla Was – dlaczego warto bywać i korzystać z zaproszeń na tego typu wydarzenia:

jerzy-woj-wojciechowski„Nigdy żaden Internet, telefon, czy transmisja satelitarna nie zastąpią kontaktu z żywym człowiekiem. Tylko w czasie kongresów, zjazdów, konferencji, dochodzi do bezpośrednich rozmów, wymiany doświadczeń i bezpośrednich dyskusji. Tylko w czasie takich spotkań zawiązują się przyjaźnie i możliwość wymiany myśli, a także szansa na międzynarodową współpracę, szkolenie asystentów itd.

Można także zapoznać się na miejscu z osiągnięciami organizatorów jak szpitale, pracownie naukowe, obiekty budowlane itd. W czasie międzynarodowych kongresów poznaje się ( i najczęściej zaczyna lubić) kraj organizatorów, a tego nie da żaden film, ani folder. Po latach często nie pamięta się „najnowszych osiągnięć” prezentowanych na kongresie, ale wspomina się spotkania towarzyskie, jakiś ulotny zapach, wieczory przy świecach, fragment koncertu, smak jakiejś narodowej potrawy i ludzi których chciałoby się ponownie spotkać” – Prof. dr hab. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski – Prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Eventowa Blogerka

Tekst powstał w ramach współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Za pomoc w przygotowaniu tekstu i zaproszenie na Galę, bardzo serdecznie dziękuję Organizatorom.

JOIN THE DISCUSSION