fbpx

VIDEO w eventach towarzyszy mi niemal od zawsze. Dlatego dziś właśnie VIDEO będzie bohaterem tego artykułu. Dlaczego Video jest narzędziem przekazu w najbardziej zapamiętywanej formule? Dlaczego Video przejmuje zwykle główną rolę komunikacji i promocji w marketingu? Dlaczego ta forma jest najczęściej wybierana przez marketingowców, pr’owców, celebrytów, bloggerów, czy firmy które uatrakcyjniają w tej sposób swój przekaz na konferencjach? Sprawdźmy.

Video w eventach

VIDEO-ANEGDOTKA

Jeden z moich Studentów, na Vistula University, przyniósł na zaliczenie z prezentacji eventowych – pewne video. Była to 3,5 minutowa opowieść o Królowej Bonie, która niegdyś zakopała swoje skarby na Zamku w Chojnik pod Sobieszowem, dzielnicy Jeleniej Góry. Video pokazywało zamek z lotu ptaka, z otaczających ją lasów, eksplorowało okoliczne miasta i miasteczka. Obrazom towarzyszyła opowieść studenta, o tym jak Bona szukała właściwego miejsca do zakopania swoich skarbów. I znalazła w Chojniku.Zamek_Chojnik2

I chodź dziś pozostały po zamku zaledwie ruiny – dalej drzemie w nich tajemnica – gdyż skarbów jak dotąd, nigdy nie odnaleziono” – ciągnął w swej prezentacji lektor. „Dlatego też tematem wyjazdu na najbliższy wyjazd integracyjny, będzie eksploracja ruin i próba rozwikłania zagadki Królowej Bony. Będzie to wspólna próba odnalezienia skarbu, który gdzieś tam dalej czeka na najodważniejszych….” – puentując kończył opowieść Student. Ciszę przerwał gromki aplauz zachwyconych słuchaczy. Opowieść była tak przekonująca, że po skończeniu byłam gotowa tam jechać. Zobaczyć ten las po którym podobno Bona galopowała na koniu, zbadać te ruiny zamku, zajrzeć do najciemniejszych lochów – w poszukiwaniu błyskotek rzecz jasna. Pomysł genialny! I Widziałam to już oczami wyobraźni. Do studenta powędrowała dobra 5-tka. A ja zostałam z refleksją – że w końcu to video i dobre story świadczy o pomyśle danej oferty.

JAKA JEST PRZEWAGA VIDEO w EVENTACH?

Kreatorzy treści zwykle mają do wyboru trzy ścieżki:

   • Video-marketing w eventachŚcieżka taka jak ta, na blogu – pisanie. Drobne wpisy na dany temat, luźne myśli, blogowanie, informacja, artykuł. Przez czytanie nasz umysł pochłania i zapamiętuje 10% treści. (Źródło badań: MIT School of Engineering, w 2012 roku).
   • Możemy nagrać plik ścieżki dźwiękowej, audio – i nagrać podcast’a – gdzie zwyczajnie przekażę Ci tę samą treść, ale ją pięknie opowiem, z lekkim uśmiechem. Nasz umysł – pliku audio pochłania i zapamiętuje w 20% efektywniej i trwalej niż pisanie.
   • Możemy w końcu nagrać nasze wystąpienie na video. Czyli treść tkwiącą nijako pomiędzy treścią a ścieżką audio. Usłyszymy głos, obejrzymy uśmiech i odgadniemy mowę ciała mówcy. Tak, Tak. Ten trzeci ma najwyższą przewagę – bo video odsłania wszystkie tajemnice osobowości mówcy/prelegenta. VIDEO daje 50% sukcesu więcej dla zapamiętywania treści. Jeśli dam Ci linka z mojej realizacji Budimexu z zeszłego miesiąca – chętniej do niego zajrzysz niż do pliku 300 zdjęć prawda? Video w eventach daje oszczędność czasu i szybki pogląd „jak było”.
   • Ostatnie 19% nauki – to nauka przez doświadczenia czyli „learning by doing”. Osobiście dość często korzystam z samouczków nt. edycji photoshopa, dokształcam się na video – Final Cut Pro. Samouczki są skuteczne, przynajmniej działają na mnie. Tak przygotowane Video zmusza nas do interakcji, śledzenia działania, pozwala wniknąć w próbę zrobienia czegoś przez zwykłe podpatrywanie innych. Ludzie w większości rodzą się wzrokowcami – dlatego sukces treści udostępnianych przez np. youtuba’a czy vimeo jest tak oczywisty.

video on a swimming pool

Filmowanie Eventów jest w modzie. Z wielką radością wypatruję kolejnych treści udostępnianych przez moich znajomych z agencji eventowych. Oczywiście tych bezpiecznych na które zezwala na emisję klient. W moim odczuciu – video to połączenie sztuki z nauką. To sztuka skupiania uwagi na kwintesencji danego wydarzenia. To sztuka właściwego dopasowania Reżyser kontra Publiczność. 🙂 Rola Video w Eventach jest ogromna. Archiwizujemy przekaz, emocje, scenografię, ludzi i ich zadowolenie. 

VIDEO w EVENTACH, kilka przykładów:

  1. Kategoria wydarzenie publiczne: Poznań, 2013 – NOC KUPAŁY
  2. Kategoria – targi – jedna z wielu moich realizacji: IX Fleet & Business Day 2010
  3. Kategoria – konferencja i trailer nadchodzącej w kwietniu konfy: – The Next Web 2013 trailer
  4. Przykład wykładu mocno budującego morale (eng).: Scott Dinsmore at TEDxGold & (pl) Jacek Walkiewicz
  5. Promo eventu – Kawał dobrej roboty! Wszystko w temacie filmów i akrobacji na BMX’ie. No i do tego rewelacja scenografia niczym z filmu TOY STORY.
  6. Szczyt klimatyczny na Stadionie Narodowym
  7. Kategoria – Ambient – dla ASUS – Sierpień 2013.
  8. Kategoria – Szkolenie, podobnie mojej produkcji: IX Szkolenie Fleet Managerów
  9. Promo książki „Let Go” Pat Flynn
  10. I na deser kilka sugestii: przykład narzędzia do sprawnego przygotowania video-rekordingu dodatkowo polecam zwykłe iMovie, a także dla cierpliwych Final Cut Pro.

final cut proMINUSY…

Oczywiście jest też szereg minusów, które ciągnie za sobą video w eventach: musimy mieć kamerę, ustawić odpowiednie światło, przygotować ustawienia na kamerze, mieć odpowiednie tło do wykładu, mieć sporo ciekawego materiału i jeszcze to nagrać. Potem cały materiał należy, pobrać do kompa, pod-edytować, wyrenderować i wyemitować. Czasochłonny jak diabli. No i trzeba być zdeterminowanym aby skelić dobre video. Ale dalej, moim zdaniem – warto. Video w eventach ma niewspółmierną oglądalność.

I na Koniec – Moje Małe „Co-Nie-Co”

video w eventach

Foto. K.Matula

Kiedyś – miałam więcej czasu wolnego i zajmowałam się zgłębianiem tajników video. Polubiłam chwytanie momentów zza kamery. Moje produkcje możecie przejrzeć na moim kanale youtube. Znajdziecie tam wspomnienia z Peru, z Bolivii, Weekendowy Baltic Fun Race dla grupy znajomych, Moskwa, Disneyland w Paryżu, czy narty w Dolomitach z Przyjaciółmi. Jest też reportaż o Warszawie pogrążonej w żałobie po Katastrofie pod Smoleńskiem.

I chodź post o filmach na eventach – dziś tych swoich produkcji nie mam do pokazania – bo wszystko pozostało w dorobku agencji eventowych dla których pracowałam uprzednio. Stąd, liczę że podzielicie się w komentarzach niżej – swoimi treściami, linkami i razem będziemy mogli podzielić się emocjami wokół tematyki video na eventach. Gorąco Was do tego namawiam!

Dzięki śliczne za Wasze listy, maile i czekam na Wasze komentarze i lajki 🙂

Aga

Aga Ciesielska przy video-robocie

Zobacz także:

Czym zaskoczyć w Dzień Kobiet ?

Check-in-Easy – app dla recepcji eventowych

JOIN THE DISCUSSION

Comments

 • Muzyczna konferencja w Las Vegas 18 grudnia 2014 at 17:16

  […] VIDEO w Eventach jest na wznoszącej […]

  Reply
 • "Ice Bucket Challenge" – czyli event w social mediach 18 lutego 2015 at 15:21

  […] VIDEO w eventach – siła przewagi konkurencyjnej […]

  Reply