fbpx

Słyszeliście o eventach Krakowie? Zdarza się Wam tam realizacja ? Czy wiecie jak często urządzanie eventy w tym mieście? Być może teraz rozważacie tę możliwość częściej. Szczególnie, że jakiś czas temu w Tucson (stan Arizona) Gród Kraka otrzymał tytuł Światowego Miasta Festiwali i Wydarzeń Kulturalnych w uznaniu dla konsekwencji w budowaniu pozycji lidera wśród miast festiwalowych Europy Środkowo-Wschodniej. Doceniono przede wszystkim orientowanie festiwali miejskich w kierunku jeszcze większego angażowania społeczności lokalnych i wzmacniania kulturalnej tożsamości miasta.

Tytuł IFEA World Festival & Event City, bo o nim mowa, to międzynarodowy certyfikat jakości przyznawany miastom działającym na rzecz zrównoważonej polityki festiwalowej. Wyróżnione tym tytułem miasta skutecznie mierzą się z najważniejszymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi współczesny rynek kultury, wzmacniając międzynarodowe partnerstwa i włączając społeczność lokalną w decydowanie o kierunkach rozwoju polityki kulturalnej, a także stymulując rozwój gospodarki kreatywnej.

event-w-krakowie2

Jak to wygląda w praktyce?

Według miejskich włodarzy, Kraków jak żadne inne polskie miasto może pochwalić się udanymi przykładami wspólnego zarządzania wizerunkiem miasta festiwalowego. Organizatorzy miejskich festiwali tworzą ważne projekty, które zasilają międzynarodowy obieg kultury. Dostrzegają także skalę zmiany społecznej, ekonomicznego oddziaływania i budowania tożsamości lokalnej poprzez politykę kulturalną.

 

Organizowane przez miasto festiwale ewoluują w kierunku działań całorocznych, włączania szerokiego grona partnerów, spotykania mieszkańców, międzynarodowej społeczności artystów, tworzenia szans dla debiutów i większej świadomości tego, jak festiwale przyczyniają się do rozwoju społeczno-ekonomicznego miast. Nagroda IFEA dla Krakowa potwierdza również korzyści płynące z członkostwa Miasta w wielu międzynarodowych sieciach.

 

Kraków na arenie międzynarodowej

Sieć Miast Kreatywnych UNESCO (Creative Cities Network), do której Miasto należy od 2013 roku jest doskonałym przykładem na to, że warto aktywnie uczestniczyć w tego typu organizacjach. Powstała z myślą o rozwoju kulturowym, ekonomicznym i społecznym miast, opartym na priorytecie rozwoju kreatywności i promowania idei zrównoważonego rozwoju. Dzięki przynależności do sieci, Kraków aktywnie współpracuje z 116 miastami świata przy organizacji wydarzeń z zakresu muzyki, literatury, filmu, gastronomii, rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, wzornictwa oraz sztuki mediów.

W 2015 roku Kraków zainicjował wspólnie z Edynburgiem, Adelajdą, Berlinem, Barceloną i Montrealem światową Sieć Miast Festiwalowych. Skupia ona najważniejsze światowe ośrodki kulturalne, które analizują wpływ festiwali na różne dziedziny życia społecznego i uznają je za narzędzie dla zrównoważonego rozwoju i wzmacniania spójności społecznej. Myśl przewodnia N.I.C.E (Network for Innovations In Culture and Creativity In Europe) pozwala Krakowowi lepiej wykorzystywać potencjał gospodarki kreatywnej zgodnie z planem rozwojowym Europe 2020, wpisując politykę kulturalną w proces długotrwałych przemian.

krakow-rynek

Kraków to nie marketing to styl życia

Kraków to miasto , które ciągle ewoluuje. Tu festiwale nie są tarkowane jedynie w kategoriach marketingowych. Ważne jest jak zmieniają mieszkańców, wpływają na lokalną ekonomię i scenę artystyczną, jak przeobrażają miasto.

Dobrymi przykładami są tutaj Festiwal Kultury Żydowskiej – wpływający na dialog międzykulturowy i wzrost popularności Kazimierza, UNSOUND, który jako pierwszy odkrył wiele zapomnianych przestrzeni z hotelem Forum na czele, Festiwal Muzyki Filmowej – największy i najważniejszy festiwal tego typu na świecie, ważne miejsce edukacji profesjonalnej kompozytorów, Misteria Paschalia, które zainspirowało powstanie w Polsce mody na muzykę dawną czy Festiwal Conrada – w połączeniu z Targami Książki – najważniejsze święto czytelnictwa w Mieście Literatury UNESCO.

festiwal-kultury-z%cc%87ydowskiej

Dotychczas nagroda IFEA przyznawana była takim miastom, jak: Londyn, Sydney, Rotterdam, Rejkiawik, Ottawa i Boston. IFEA przyznaje także statuetki i nagrody dla festiwali i wydarzeń kulturalnych – Pinnacle Awards Competition oraz Hall of Fame Award dla osób zaangażowanych w ich organizację. Ciekawe, które polskie miasto dorówna Krakowowi?

Pozdrawiam cieplutko

Eventowa Blogerka

Ps. Przygotowuję teskt o lokalizacjach eventowych w Krakowie. Krakowianie i wytrawni event managerowie – dajcie znać jakie są Wasze ulubione miejsca eventowe w Krakowie. Z góry dziękuję!

JOIN THE DISCUSSION