fbpx

Sketchnoting czyli proste notatki rysunkowe to metoda skutecznego przekazywania informacji za pomocą rysunków, grafów, komiksów – taki  zapis graficzny, która robi furorę na świecie i staje się coraz popularniejszy również w Polsce (aż chciało by się dodać: no w końcu!). Dziś w podcaście dowiecie się, jak Skecznotki pozwalają nauczyć się myśleć analitycznie, jak pomagają zapamiętać, nawet najnudniejsze informacje. Niby zwykłe rysunki i bazgroły, ale jednak! Skutecznie wykorzystane pomagają osiągnąć sukces i na dodatek na nim zarobić.  

Rysowanie to element rozwoju

Agata Jakuszko śmieje się, że miała być lekarzem, miała mieć „porządny zawód”. I jak sama mówi „No to mam!”. Jest psychologiem, trenerem sprawnego myślenia, rysuje konferencje oraz wydarzenia i to „na żywo”, prowadzi szkolenia, warsztaty, a ponieważ, jak twierdzi „Zawsze musi być coś, co jest elementem do rozwoju”, stała się rysownikiem przemierzającym konferencje w całym kraju od technologicznych, przez sportowe, lifestylowe, biznesowe, finansowe czy medyczne. Dosłownie każde i choć jeszcze nie wiem, jak mogłabym przekazać tę informację rysunkiem to zgłębiam ten temat i bardzo chcę go rozwijać.

Myśleć obrazami

Jeszcze kilka słów o mojej rozmówczyni. Agata zajmuje się gromadzeniem i przekazywaniem ludziom sprawdzonych technik podnoszenia efektywności, ale przede wszystkim – jestem PRAKTYKIEM. Sprawdza wszystko, o czym pisze i mówi. Myśli obrazami. Wychodzi poza schematy. Prowokuje do nowych pomysłów i robi to codziennie od 6 lat! Wcześniej przez 8 lat działała w świcie biznesu, szkoliła innych. To pomogło Agacie dojść do punktu, w którym obecnie się znajduje – eksperta i praktyka w myśleniu wizualnym zajmującego się pokazywaniem ludziom z różnych środowisk, w jaki sposób mogą skuteczniej się komunikować wykorzystując proste obrazy i ikony. Pracuje wykorzystując sprawdzone od lat techniki efektywnego przekazywania wiedzy, nie boi się czerpać z nowych technologii.

Czy zdarza Wam się w trakcie spotkania/konferencji robić rysunki?

A próbowaliście później wykorzystać je skutecznie? My powiemy Wam jak zacząć to robić! Zgłębimy temat analizowania informacji, powiemy jak na podstawie rysunków określić, które treści są ważne, a które mniej. Dowiecie się, dlaczego i jak skecznotki pomagają skupić uwagę i skutecznie zapamiętywać informacje.

A wiecie, jak Event Manager może wykorzystać technikę sketchnotchingu?

Jak można wnieść więcej wartości w wydarzenia? Agata to już sprawdziła. Notatki rysunkowe wykonywane w trakcie eventu podnoszą jego prestiż, a uczestnikom pozwalają nie tylko wysłuchać kogoś mądrego, ale także poznać wartościowego człowieka. Zdradzę tylko, że w praktyce rysowanie konferencji na żywo polega na tym, że rysowane są najważniejsze kwestie, które padają ze sceny, wykorzystując do tego nie tylko słowa, ale przede wszystkim rysunki, kształty, strzałki, linie, ramki, dymki, znaczniki i wiele, wiele innych. Skecznotki pomagają także w życiu i idealnie sprawdzają się przy tworzeniu raportów ze spotkań biznesowych lub konferencji, wydarzeń, szkoleń długo by wymieniać. Można je robić również digitalowo. Można zrobić animację z rysunku po spotkaniu.

Ja już wiem, że to nie ma być dzieło sztuki, ale sztuką jest opowiadać i uczyć nas Sketchnothingu w sposób, w jaki robi to Agata. Posłuchajcie, wprowadźcie w życie, spróbujcie zacząć rysować! I koniecznie podzielcie się wrażeniami z naszej rozmowy. Nie muszę chyba dodawać, że najlepiej za pomocą notatek rysunkowych, prawda 😊?

Pozdrawiam serdecznie
Aga – Eventowa Blogerka

JOIN THE DISCUSSION