Tarcza antykryzysowa jest już podpisana i musimy na razie „chwycić” to co zostało nam podarowane. Poniżej krótki materiał, który pomoże osobom prowadzącym działalność gospodarczą złożyć dokumenty o zwolnienie składek ZUS oraz o postojowym. Ja już po złożeniu papierów, A Wy?
Na początek sprawdź czy przysługuje Ci pomoc z tarczy antykryzysowej o Tu.
Jak sobie poradzić z wnioskiem o zwolnienie składek ZUS?
Poniżej samouczek i filmik, z którego dowiesz się jak złożyć wniosek ZUS RDZ. Jest pokazany w kilku krokach gdzie się udać, co wypełnić i jaki załącznik złożyć. Link do załącznika, który musisz podpiąć do wniosku o tu: zalacznik-do-wniosku-elektronicznego-rdz (1) Sprawa jest prosta i zajmuje kilka minut.
Przejęcie płatności składek ZUS
- Zwolnienie z opłacania składek ZUS przez przedsiębiorcę będzie obowiązywać za trzy miesiące tj. marzec, kwiecień i maj 2020 r. Dotyczy przedsiębiorców opłacających składki za siebie i osoby z nimi współpracujące: za pracowników oraz za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, innej umowy o świadczenie usług.
- Zwolnienie jest skierowane do mikroprzedsiębiorców, czyli zatrudniających do 9 pracowników oraz prowadzących własną działalność gospodarczą, którzy prowadzili ją przed 1 lutego 2020 r. Przychód samozatrudnionych, osiągnięty z prowadzenia pozarolniczej działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o zwolnienie z tytułu nieopłaconych składek nie może być wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (15 681 zł).
- Zwolnienie będzie przysługiwało na wniosek, który należy złożyć nie później niż do 30 czerwca 2020 roku.
- Zwolnienie z opłacania składek oznacza, że Państwo przejmuje na siebie te zobowiązania, a w związku z tym też pozostaje ciągłość ubezpieczeń.
Jak sobie poradzić z wnioskiem o świadczenie postojowe:
- Dotyczy samozatrudnionych, osób na umowach zleceniach i dzieło.
- Świadczenie będzie wypłacane na wniosek składany do ZUS w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia (2080 zł). W przypadku podatników rozliczających się na podstawie karty podatkowej, korzystających ze zwolnienia z VAT, świadczenie przysługuje w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia (1300 zł). Świadczenie postojowe przysługuje, jeżeli ww. osoba nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.
- Warunkiem skorzystania przez osoby prowadzące działalność gospodarczą jest uzyskanie przychodu w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe o co najmniej 15% niższego od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i przychód ten nie może być wyższy od 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej tj. 15 681 zł. Dotyczy to osób które nie zawiesiły działalność gospodarczej. W przypadku osób, które zawiesiły działalności po 31.01.2020 r. również przysługuje im świadczenie, jednak spełniony musi zostać warunek w zakresie osiągniętego przychodu (nie więcej niż 15 681 zł).
- W zakresie umów cywilnoprawnych świadczenie postojowe przysługuje osobie, która zawarła umowę nie później niż w dniu 1 lutego 2020 r., a jej wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie wynosi nie mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.
- W przypadku, gdy suma przychodów w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe wynosi mniej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w 2020 r. świadczenie postojowe przysługuje w wysokości sumy wynagrodzeń z tytułu wykonywania tych umów cywilnoprawnych.
Więcej informacji o przyjętym projekcie Tarczy Antykryzysowej znajdziecie na tej stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/tarcza
https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/zwolnienie-z-obowiazku-oplacenia-naleznosci-z-tytulu-skladek-za-marzec-maj-2020-r_/2551396
A na koniec: Koronawirus a nas biznes – jak to przetrwamy?
W zeszły tygodniu wypuściłam filmik, który jest adresowany dla każdego z Was. Zobacz – to zaledwie 12 minut refleksji tutaj (Będę wdzięczna za udostępnienie dalej):
I ostatnia rzecz. Dziś o 19:00 robię „live” na Facebooku Eventowej Blogerki, który się w zeszłym tygodniu nie mógł odbyć z powodu awarii facebooka. Dołącz do nas – będziemy się „krzepić” na te trudne czasy.
Trzymajcie się. Jestem z Wami. Jeśli coś potrzeba – piszcie, dzwońcie, jestem tu dla Was.
Aga vel Eventowa Blogerka
ps. Wszelkie pomocne artykuły, nowe treści, raporty i analizy na bieżąco możecie śledzić na Forum PIBE. Całość dostępna po zalogowaniu.