fbpx

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen radości i piękna. Dla niektórych spełnione marzenia, dla innych czas zadumy, wzajemnej troski i okazywania miłości.

Święta Bożego Narodzenia-wersja 1

24 grudnia, wigilijny poranek wita Cię śpiewem ptaków i ciepłymi promieniami słońca, które powoli rozświetlają Twój pokój hotelowy. Przeciągasz się i wstajesz z łóżka. Pijesz kawę na tarasie, wsłuchując się w szum fal, obserwujesz bezkresne morze. Na śniadanie serwują typowe hotelowe śniadanie kontynentalne. Wiatr jest ciepły i przyjemny, wprawia w ruch liście palm, które otaczają apartament. Schodzisz na plażę, piasek jednak nie skrzypi pod stopami jak śnieg w czasie mrozu.

Święta Bożego Narodzenia-wersja 2

24 grudnia, wigilijny poranek wita Cię dźwiękami dobiegającymi z kuchni, to mama krząta się od świtu po domu i zaczyna przygotowani do wyczekiwanego, wyjątkowego, rodzinnego wieczoru. Wstajesz z łóżka i poranną kawę popijasz w otoczeniu najbliższych, których tak rzadko masz okazję widywać w ciągu zapracowanego roku. Z radia dobiegają dźwięki kolęd, z kuchni czujesz zapach suszonych grzybów. W salonie czeka drzewko, które co roku w zwyczaju masz ubierać z rodzicami i młodszym rodzeństwem.

swieta

Niedawno, z badań Instytutu Turystyki, dowiedziałam się, że wśród turystów, którzy wyjeżdżają za granicę, co piąty Polak odpoczywa w okresie m.in. Świąt Bożego Narodzenia.

Główne przyczyny tej sytuacji są dwie:

Pierwsza to chęć spędzenia wolnego czasu w sposób odmienny, inny niż mówi tradycja.

Druga to chęć spędzenia tego czasu z bliskimi, którzy wyemigrowali z Polski.

Badania dowodzą, że grupy wyjeżdżające za granicę świadomie unikają tych mniej i bardziej przyjemnych elementów związanych z przygotowaniami do świąt. Uciekają od szału świątecznych zakupów, od kolejek w hipermarketach, od kilku dni spędzonych w kuchni na przygotowaniach do kolejnych 3 dni siedzenia przy stole.Głównie ciągnie nas do tzw. ciepłych krajów: Kenia, Egipt, Maroko.

Grupa, która reprezentuje bardziej tradycyjne i rodzinne powody wyjazdów kieruje się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Norwegii, Niemiec czy Holandii. Tak, tak, właśnie tam Polacy wyjeżdżają w poszukiwaniu „lepszego jutra”…

A jak Wy spędzacie w tym roku ten magiczny czas?

Jedno jest pewne, wszędzie dobrze, ale z bliskimi najlepiej. Tego właśnie Wam życzę.

Eventowe Bloggerki w towarzystwie najbliższych już powoli szykują się do Świąt w domach rodzinnych.

W kuchni zapach przypraw korzennych, to nic innego jak najlepsze na świecie pierniczki z przepisu Pani Asi, autorki bloga kulinarnego, z niezawodnej Kwestii Smaku– pachną i wyglądają wspaniale.

pierniczkiKS

Ulubione Pierniczki Eventowych Bloggerek:

Składniki, około 40 sztuk:
• 2 szklanki mąki
• 2 łyżki miodu
• 3/4 szklanki cukru
• 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
• 1/2 torebki przyprawy piernikowej
• 1 łyżka masła
• 1 średnie jajko (+ dodatkowo 1 jajko do posmarowania)
• około 1/3 szklanki lekko ciepłego mleka
Dekoracja: lukier z cukru pudru i odrobiny wody lub soku cytrynowego lub pomarańczowego, polewa z roztopionej czekolady (białej, ciemnej, mlecznej), czerwony barwnik spożywczy do zabarwienia lukru, posypki (maczki) cukrowe – są jadalne ale niewygodne w jedzeniu, wiórki kokosowe.

Przygotowanie:

Mąkę przesiać na stolnicę, wlać rozpuszczony gorący miód i wymieszać (najlepiej nożem). Ciągle siekając, dodawać kolejno cukier, sodę, przyprawy, a gdy masa lekko przestygnie – masło i jedno jajko.

Dolewając stopniowo (po 1 łyżce) mleka zagniatać ręką ciasto aż będzie średnio twarde i gęste, przypominające ciasto kruche (zapewne nie wykorzystamy całego mleka, bo masa byłaby za rzadka). Dokładnie wyrabiać ręką, aż będzie gładkie, przez około 10 minut.

Na posypanej mąką stolnicy rozwałkować ciasto na placek o grubości maksymalnie 1 cm. Foremkami wykrajać z ciasta pierniczki, złączyć resztki ciasta w kulkę, ponownie rozwałkować i wyciąć pierniczki. Smarować rozmąconym jajkiem i układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około 2 – 3 cm od siebie (pierniczki urosną).

Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 10 – 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika pierniczki będą miękkie. Twarde pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 1-4 tygodnie.

Dekorować przed podaniem, najlepiej jak już będą miękkie. Do dekoracji można użyć samego lukru lub lukru wymieszanego z barwnikiem spożywczym. Zamiast barwnika spożywczego można użyć soku z granatu lub z buraka. Pierniczki można dekorować roztopioną czekoladą i maczać w posypce cukrowej lub w wiórkach kokosowych.

Dodatkowe uwagi:
Pierniczki po upieczeniu są miękkie i pyszne – można je więc piec w dniu podawania np. w Wigilię i będą cały dzień miękkie i pachnące. Później twardnieją, ale z czasem znów miękną. Aby to nastąpiło, wkładamy je do szczelnie zamkniętego pojemnika. Takie pierniczki możemy piec 1-4 tygodnie przed świętami. Pierniczki szybciej miękną jeśli jest ich w pojemniku dużo.

Im grubsze pierniczki tym lepiej miękną. Cieniutko rozwałkowane pierniczki są chrupiące i mogą już nie zmięknąć. Jeśli po wyjęciu z piekarnika pierniczki były wyrośnięte, grubsze i miękkie w środku, później też zmiękną po początkowym stwardnieniu. Jeśli po wyjęciu z piekarnika (cienkie pierniczki i przepieczone) są suche i kruche, raczej już nie zmiękną.

Nie należy zbyt długo piec pierniczków, gdyż staną się suche i mogą nie zmięknąć. Lepiej nie przekraczać czasu podanego w przepisie, jeśli pieczemy na 2 blaszkach, wówczas być może czas ten trzeba będzie skrócić. Pierniczki wyjmujemy z piekarnika gdy są miękkie.

Podczas rozwałkowywania ciasta lepiej nie podsypywać bardzo dużo mąki, aby nie zrobiło się za twarde. Ciasto nie powinno się kleić, więc pewna ilość mąki będzie potrzebna. Ciasto powinno mieć konsystencję ciasta kruchego, jeśli wyjdzie za rzadkie, pierniczki mogą się rozchodzić podczas pieczenia i nie trzymać kształtu.

Dekorację robimy przed samym podaniem, gdy pierniczki będą już miękkie.

Aby pierniczki powiesić na choince, robimy w nich dziurki (przed pieczeniem, patyczkiem).

Przepis i komentarze znajdziecie tu: http://www.kwestiasmaku.com/desery/ciasteczka/pierniczki/przepis.html

„Aby Święta Bożego Narodzenia
były Bliskością i Spokojem,
a Nowy Rok – Dobrym Czasem.”

K.I.Gałczyński

życzą Weronika i Aga.

 

Czytaj także:

Czym zaskoczyć w Dzień Kobiet ?

Eventowiec świetny, dobry czy dziwaczny: Czyli Eventowy Styl Życia.

JOIN THE DISCUSSION